Serwis informacyjny

116. rocznica urodzin laureatki Nagrody Nobla Marii Goeppert

Data dodania: wtorek, 28 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

28 czerwca 1906 roku w Katowicach, urodziła się Maria Goeppert, druga w historii nauki kobieta, która została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1963 roku.

Maria Goeppert-Mayer urodziła się w kamienicy przy ulicy Młyńskiej 5 w Katowicach, gdzie po studiach w Berlinie i Heidelbergu osiadł jej ojciec Fryderyk, który był katowickim lekarzem powiatowym. Trzy lata później rodzina z przyszłą laureatką Nagrody Nobla wyjechała do Getyngi, gdzie ojciec Marii rozpoczął pracę na miejscowym uniwersytecie.

Dzięki wsparciu rodziców Maria Goeppert zgłębiała nauki ścisłe, przygotowując się do podjęcia studiów. Najpierw chciała zostać matematykiem, jednak po trzech latach zmieniła kierunek na fizykę. W 1930 roku zdobyła doktorat z fizyki kwantowej; w tymże roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała do końca życia. Nie odwiedziła już Katowic.

Zmarła 20 lutego 1972 roku w Sandiego w Stanach Zjednoczonych.

Badaczka zajmowała się przede wszystkim teorią jądra atomowego. Wraz z Hansem Jensenem opracowała model powłokowy jądra atomu, za co w 1963 roku została wyróżniona Nagrodą Nobla. Model ten wpłynął na rozwój fizyki jądrowej oraz pomógł w opracowaniu teorii pochodzenia pierwiastków.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze