Serwis informacyjny
Fennovoima przedstawia plany swojej dalszej działalności
Data dodania: poniedziałek, 27 czerwca 2022, autor: nuclear.pl
22 czerwca spółka Fennovoima poinformowała o planach znaczącego ograniczenia działalności i skonkretyzowała plany redukcji zatrudnienia. Decyzje te są konsekwencją decyzji o zerwaniu umowy na realizacje jądrowego bloku energetycznego Hanhikivi 1.
Przypomnijmy, że zawarta ze spółką zależną rosyjskiej korporacji państwowej RAOS Project umowa na realizację bloku została zerwana na początku maja. Podanym powodem były opóźnienia w realizacji i utrata wiary inwestora w możliwość realizacji umowy przez wykonawcę, szczególnie w warunkach wojny w Ukrainie, choć można się domyślać, że to właśnie rosyjska napaść na zachodniego sąsiada oraz pełna zależność wykonawcy od rosyjskiego państwa były zasadniczymi powodami tej decyzji. Pod koniec maja Fennovoima wycofała także wniosek o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego – komentarze płynące ze strony rządu fińskiego jasno wskazywały zresztą na to, że takie zezwolenie nie mogłoby być uzyskane.
Logiczną konsekwencją przerwania realizacji inwestycji są, niestety, grupowe zwolnienia pracowników. Już 10 maja Fennovoima poinformowała o wszczęciu stosownego procesu negocjacyjnego, wymaganego fińskim prawem pracy. W tym momencie spółka zatrudniała 356 osób. Ogromna większość zostanie zwolniona do końca bieżącego roku – w roku 2023 ma w niej pozostać mniej niż 10 osób.
– Wszyscy dołączyliśmy do Fennovoimy aby zrealizować projekt i zbudować tę elektrownię jądrową dla dobra Finlandii. Niestety nie można było uniknąć zarzucenia inwestycji; wiem, że decyzja ta dotknie nas wszystkich i tak, wszyscy czujemy smutek, że dobiegła ona końca. Chce podziękować wszystkim pracownikom Fennovoimy za ich zaangażowanie i profesjonalne podejście; jestem pewien, że wszyscy znajdziecie nowe ciekawe wyzwania, czego serdecznie wam życzę – stwierdził w oświadczeniu prezes spółki Joachim Specht.
Działalność Fennovoimy w roku 2023 ma dotyczyć dwóch obszarów: zabezpieczenia placu budowy, na którym do momentu zerwania umowy przeprowadzono prace przygotowawcze oraz zrealizowano szereg konstrukcji pomocniczych oraz obsługi spodziewanych spraw sądowych związanych z zerwaniem umowy z wykonawcą. To ostatnie będzie najprawdopodobniej niezbędne, rosyjska spólka zapowiedziała bowiem zaskarżenie decyzji o zerwaniu umowy.
Nadal niewiadomym pozostaje jak w zaistniałej sytuacji będzie wyglądał dalszy rozwój energetyki jądrowej w Finlandii. Póki co, mimo pozytywnego nastawienia zarówno władz tego kraju, jak i jego społeczeństwa do technologii jądrowej, plany budowy nowego pokolenia bloków jądrowych zakończyły się fiaskiem.
Przypomnijmy, że w 2010 roku władze fińskie wyraziły zgodę na budowę dwóch nowych bloków – Hanhikivi oraz Olkiluoto 4, natomiast odrzuciły wniosek koncernu Fortum o realizacje trzeciego bloku w Elektrowni Jądrowej Loviisa. Niestety projekt Olkiluoto 4 został zarzucony w połowie ubiegłej dekady w związku z problemami w realizacji bloku trzeciego tej elektrowni. Oznacza to, że w kwestii planowania nowego pokolenia instalacji jądrowych Finlandia wróciła do punktu wyjścia sprzed ponad dekady.
Z całą pewnością operatorzy są zdeterminowani, aby jak najlepiej wykorzystywać istniejące już cztery bloki, które łącznie odpowiadają za 1/3 produkcji energii elektrycznej w kraju. Niedawno koncern Fortum złożył do właściwych organów wniosek o przedłużenie zezwolenia na eksploatację bloków EJ Loviisa do bezprecedensowych dla reaktorów WWER-440 70 lat, tj. do pierwszej połowy lat 40. Bieżącego stulecia. Skądinąd wiadomo, że obaj fińscy operatorzy elektrowni jądrowych, tj. Fortum i TVO, przystąpili do projektu rozwojowego europejskiego „małego” reaktora modułowego Nuward – ten jednak jest jeszcze pieśnią przyszłości.
Francuski przemysł odgrywający wiodącą rolę w rozwoju tej konstrukcji ocenia – jak się wydaje dość realistycznie i w odróżnieniu od wielu innych podmiotów zajmujących się promocją SMR-ów – że budowa prototypowej jednostki rozpocznie się we Francji około roku 2030.