Serwis informacyjny

Fennovoima wycofała wniosek o wydanie zezwolenia na budowę Hanhikivi-1

Data dodania: czwartek, 26 maja 2022, autor: nuclear.pl

Fińska spółka Fennovoima poinformowała o wycofaniu wniosku o wydanie zezwolenia na budowę jądrowego bloku energetycznego Hanhikivi w rejonie Pyhäjoki. Decyzja ta jest pokłosiem decyzji z 2 maja o zerwaniu umowy na realizacje bloku w formule pod klucz zawartej ze spółką RAOS Projects, będącą podmiotem zależnym Rosatomu.

"Prace w lokalizacji Pyhäjoki związane z umową realizacyjną zostały wstrzymane, a Fennovoima obecnie koncentruje się na zapewnieniu krótko- i długoterminowego bezpieczeństwa. Pewne prace w zakresie Fennovoimy będą kończone w nadchodzących tygodniach”.

Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia, które jest organem odpowiedzialnym za wydawanie zezwoleń na budowę obiektów jądrowych w Finlandii poinformowało, że zakończenie postępowania w sprawie bloku Hanhikivi 1 potrwa kilka tygodni. Będzie to oznaczało formalny koniec realizacji tej inwestycji, przynajmniej w obecnej formule, tj. z udziałem rosyjskiego akcjonariusza i z wykorzystaniem rosyjskiej technologii.

Decyzja ta jest zupełnie zrozumiała w aktualnej sytuacji międzynarodowej, tym niemniej będzie miała poważne konsekwencje dla pracowników fińskiej spółki. „Fennovoima przewiduje poważne konsekwencje decyzji o zerwaniu umowy realizacyjnej i w związku z tym wszczęła procedurę negocjacyjną [dotyczącą zwolnień] dla wszystkich pracowników, która potrwa do 21 czerwca 2022 roku”, głosi komunikat spółki.

Według informacji podanych na profilu firmy w portalu LinkedIn, zatrudnia ona około 400 osób. Z pewnością skutki zarzucenia budowy dotkną jednak także wielu pracowników firm realizujących do tej pory prace na placu budowy, na którym toczyły się już prace przygotowawcze i ograniczone prace budowlane przy infrastrukturze pomocniczej i tymczasowej.

Otwartą kwestią pozostają dalsze działania fińskich udziałowców Fennovoimy w zakresie pozyskania energii elektrycznej w przyszłości. 66% akcjonariatu tej firmy to właśnie podmioty fińskie zrzeszone w Voimaosakeyhtiö SF: różnej wielkości spółki energetyczne i podmioty przemysłowe oczekujące stabilnych dostaw niedrogiej energii wytwarzanej w sposób niskoemisyjny. Nie wiadomo także w jaki sposób władze Finlandii planują załatać ubytek w przyszłym systemie energetycznym.

Na zdjęciu plac budowy niedoszłego bloku Hanhikivi-1, fot. TEM


Podziel się z innymi


Komentarze