Serwis informacyjny

Chiny zatwierdziły budowę nowych 6 bloków jądrowych

Data dodania: piątek, 22 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

20 kwietnia Centralny Rząd Ludowy Chińskiej Republiki Ludowej (znany także powszechnie pod nazwą Rady Państwa) zatwierdził budowę sześciu nowych jądrowych bloków energetycznych. Nowe bloki powstaną w elektrowniach Sanmen, Haiyang oraz Lufeng.

Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear
Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear

Sanmen i Haiyang to istniejące elektrownie, w których pracują po dwa bloki z amerykańskimi reaktorami AP1000. Teraz dołączyć do nich mają po dwie jednostki z chińską wersją tej technologii. Według informacji podanej przez media, powstaną tam reaktory CAP1000; wcześniej pojawiały się informacje, że w Haiyang mogłyby być realizowane powiększone CAP1400. Z kolei w elektrowni Lufeng mają powstać chińskiej konstrukcji reaktory Hualong One.

Lufeng to obiekt jeszcze nieistniejący. Oryginalnie miał być oparty także o technologię AP1000/CAP1000, jednak przygotowanie realizacji opóźniało się o około dekadę. Teraz Rada Państwa zatwierdziła budowę w tej lokalizacji dwóch jednostek z chińskimi reaktorami Hualong One. Jak komentuje Wei Hanyang, analityk rynku energii Bloomberg-NEF cytowany przez dziennik China Daily, „Wcześniej projektowano tu bloki wykorzystujące technologię importowaną ze Stanów Zjednoczonych, jednak proces opóźnił się o ponad dekadę i interesariusze z Kantonu ostatecznie zdecydowali się realizować chiński własny prototyp (sic!)”. Z dostępnych informacji nie wynika jednoznacznie, czy bloki te powstaną zamiast jednostek z reaktorami CAP1000 czy obok nich – według informacji portalu World Nuclear News, budowa bloków czterech bloków z reaktorami CAP1000 została zatwierdzona przez Krajową Komisję Rozwoju i Reform, ale nie doczekała się nigdy akceptacji Rady Państwa.

Warto odnotować, że rozwój chińskich wersji technologii AP1000 znacznie opóźnił się względem oryginalnych deklaracji. Projektowanie CAP1000 rozpoczęło się jeszcze w 2008 roku i przewidywano wtedy, że projekty wykonawcze będą gotowe w 2013. Jako pilotażową przewidywano instalację Haiyang. Równolegle podjęto projektowanie powiększonej wersji CAP1400. Do chwili obecnej nie potwierdzono rozpoczęcia jakiejkolwiek budowy, choć World Nuclear Association informuje, że analiza zdjęć satelitarnych wskazuje na rozpoczęcie realizacji dwóch prototypowych bloków w EJ Shidaowan nie później, niż na przełomie 2019 i 2020 roku. Póki co nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tego faktu.

Budowa nowych bloków jądrowych wpisuje się w ambitny chiński program rozwoju energetyki jądrowej, obecnie realizowany w ramach 14. Planu Pięcioletniego (2021-2025). W ciągu jego realizacji moc zainstalowana w blokach jądrowych w ChRL ma wzrosnąć od 51 do 70 GW, co sprawi, że kraj ten wyprzedzi Francję pod tym względem.


Podziel się z innymi


Komentarze