Serwis informacyjny

Brazylijski dziesięcioletni plan energetyczny zakłada budowę nowej elektrowni jądrowej

Data dodania: wtorek, 19 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Brazylijskie Ministerstwo Górnictwa i Energii opublikowało 6 kwietnia 2022 roku dziesięcioletni plan rozwoju energetyki do 2031 roku, w którym zaplanowało do tego roku na inwestycje około 683,8 mld dolarów. Jednym z głównych punktów planu jest budowa nowego bloku jądrowego o mocy co najmniej 1 GW.

Celso Cunha, prezes Brazylijskiego Stowarzyszenia Rozwoju Przemysłu Jądrowego ABDAN (por. Associação Brasileira para Desenvolvimento Atividades Nucleares), podkreślił, że po raz pierwszy przepisy dotyczące budowy elektrowni jądrowych zostały włączone do średnioterminowego planowania energetycznego.

- Ważne jest dla nas, że dziesięcioletni plan rozwoju energetyki przewiduje budowę kolejnego bloku jądrowego po Angra-3. Mówimy o bloku o mocy co najmniej 1 GW w południowo-wschodniej Brazylii. To bardzo ważne wydarzenie dla branży. Teraz musimy aktywnie pracować, aby zapewnić, że ten blok jądrowy zostanie zbudowany na czas - skomentował Celso Cunha.

Bento Costa Lima Leite de Alburquerque Júnior, minister górnictwa i energetyki zaznaczył, że oddanie do użytku czwartego bloku jądrowego w kraju do 2031 roku będzie trudnym zadaniem. Wśród możliwych trudności minister wymienił wybór lokalizacji bloku jądrowego, a także stymulowanie konkurencji między dostawcami i wykonawcami podczas jego budowy.

Obecnie Brazylia eksploatuje 2 bloki w Elektrowni Jądrowej Angra: 1. o mocy 609 MWe oddany w 1982 roku, 2. o mocy 1245 MWe uruchomiony w 2000 roku zapewniające łącznie 2,1% produkcji energii elektrycznej. W latach 80. planowano rozpocząć budowę 3. bloku, jednakże projekt zawieszono. Prace na projekcie wznowiono w 2010 roku, w 2015 roku projekt ponownie zawieszono, przy zaawansowaniu na poziomie ok. 60%. W marcu 2021 roku ogłoszono przetarg na dokończenie prac. Oczekuje się że blok rozpocznie działalność pod koniec 2026 roku.

Na zdjęciu Elektrownia Jądrowa Angra. Po lewej stronie widoczna jest półsferyczna obudowa bezpieczeństwa charakterystyczna dla niemieckich reaktorów wodnych ciśnieniowych; obudowa mniejszego reaktora Westinghouse widoczna jest w głębi, po prawej stronie, fot. Sturm / Wikipedia


Podziel się z innymi


Komentarze