Serwis informacyjny

Great British Nuclear nowym organem promującym energię jądrową

Data dodania: piątek, 8 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił wczoraj nową strategię rozwoju energetyki. Dokument „Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego” przewiduje budowę do 2050 roku 8 nowych dużych bloków elektrowni jądrowych, a także szeregu reaktorów małej mocy.

Jak zaznaczono w dokumencie, realizacja tego programu zwiększy udział energetyki jądrowej z obecnych 16% do około 25%.

Autorzy sokumnetu zwracają uwagę, że w chwili obecnej istnieje groźba spadku udziału energetyki „niskoemisyjnej” ze względu na to, że z obecnie istniejących bloków jądrowych w Wielkiej Brytanii do 2025 roku połowa zostanie zatrzymana, a bez budowy nowych elektrowni jądrowych do 2030 roku pozostanie tylko jeden działający blok jądrowy.

Aby wdrożyć te plany i promować nowe projekty jądrowe w Wielkiej Brytanii, zostanie utworzony nowy organ rządowy o nazwie Great British Nuclear.

Obecnie w Wielkiej Brytanii budowana jest tylko Elktrownia Jądrowa Hinkley Point C z dwoma blokami o mocy 1650 MW każdy, wyposażonymi w rektory EPR o żywotności projektowej 60 lat.bRozpoczęcie eksploatacji tych bloków zaplanowano odpowiednio na 2026 i 2027 rok.

Istnieje równiez dość duża szansa na budowę bliźniaczych dwóch bloków w Elektrowni Jądrowej Sizewell C oraz realizowany jest projekt przedłużenia żywotności Sizewell B o 20 lat do 2055 roku.

Oprócz energetyki jądrowej strategia zakłada również znaczący wzrost udziału energetyki wiatrowej – do 50 GW, w tym m.in. morskie farmy wiatrowe o mocy 5 GW. Planowane jest również wprowadzenie zmian w przepisach w celu skrócenia terminów uzgadniania budowy obiektów energetycznych z obecnych 4 lat do jednego roku.

Planowane jest także pięciokrotne zwiększenie łącznej mocy elektrowni słonecznych do 2035 roku (obecnie 14 MW), a także stworzenie 10 GW mocy produkcyjnych zielonego wodoru.


Podziel się z innymi


Komentarze