Serwis informacyjny

MAEA zakończyła misję SALTO w Elektrowni Jądrowej Koeberg

Data dodania: piątek, 1 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała o zakończeniu audytu bezpieczeństwa południowoafrykańskiej Elektrowni Jądrowej Koeberg w kontekście planów wydłużenia jej eksploatacji (tzw. analiza SALTO – ang. Safety Aspects of Long Term Operation – aspekty bezpieczeństwa eksploatacji długoterminowej).

Audyt prowadzony był na wniosek Departamentu Zasobów Mineralnych i Energii Republiki Południowej Afryki przez tzw. zespół w dniach 22-31 marca b.r. W skład dziesięcioosobowego zespołu weszli specjaliści z Argentyny, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Pakistanu, Szwecji, Węgier oraz dwie osoby bezpośrednio z Agencji.

Podczas swoich prac analizowali zagadnienia związane z przygotowaniem obiektu na sytuacje awaryjne, organizacją oraz programami zapewniającego bezpieczną eksploatację w długim terminie.

– Zaobserwowaliśmy, że personel obiektu jest profesjonalny, otwarty i chętnie przyjmuje sugestie usprawnień. Pomimo pewnych problemów, w zakładzie wyeliminowano kilka odstępstw od Standardów Bezpieczeństwa MAEA dotyczących zarządzania starzeniem oraz przygotowania do bezpiecznej eksploatacji długoterminowej zidentyfikowanych podczas audytu pre-SALTO w 2019 roku – powiedział kierujący pracami zespołu Gabor Petofi z MAEA.

– Zespół SALTO zachęca Eskom [operatora elektrowni – przyp. Nuclear.pl] oraz kierownictwo elektrowni do uwzględnienia dalszych ustaleń poczynionych przez tę kolejną misję oraz do wdrożenia wszystkich pozostałych czynności dla bezpiecznego wydłużenia eksploatacji”.

– Doceniamy wsparcie MAEA w zarządzaniu starzeniem elektrownią i jej przygotowaniem do bezpiecznego wydłużenia eksploatacji – komentuje Riedewaan Bakardien, Chief Nuclear Officer spółki Eskom. – Przedłużenie eksploatacji EJ Koeberg do 2045 roku jest kluczowym elementem strategii energetycznej Eskomu. Wyniki prac misji pomogą nam sfinalizować nasze działania na rzecz bezpiecznego przedłużenia eksploatacji w zgodzie ze Standardami Bezpieczeństwa MAEA.

Na zakończenie audytu, zespół przekazał kierownictwu zakładu wstępny raport z prac. Przed jego finalizacją możliwość zgłoszenia uwag otrzyma zarówno kierownictwo, jak i państwowy regulator NNR; raport ostateczny zostanie opracowany w ciągu trzech miesięcy. Kierownictwo elektrowni potwierdziło, że zalecenia wydane przez misję MAEA będą wdrażane i wystąpiło o kolejną wizytę zespołu eksperckiego MAEA w roku 2024.

Położona koło Kapsztadu Elektrownia Jądrowa Koeberg jest jedynym czynnym obiektem tego rodzaju na kontynencie afrykańskim. Instalację wybudował na przełomie lat 70. i 80. francuski Framatome; składa się ona z dwóch bloków z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi typu CP1, analogicznymi do realizowanych w tym okresie we Francji; konstrukcje elektrowni dostosowano jednak do trudniejszych warunków sejsmicznych panujących w RPA. Bloki dysponujące obecnie mocą zainstalowaną po 970 MW, przekazano do eksploatacji w latach 1984-85. Operator elektrowni obecnie prowadzi prace, które mają umożliwić eksploatacje instalacji do lat 2044-45.

Na zdjęciu Elektrownia Jądrowa Koeberg, fot. Pipodesign Philipp P Egli / Wikipedia


Podziel się z innymi


Komentarze