Serwis informacyjny

Fortum złożyło wniosek o przedłużenie licencji na 70-letnią eksploatację bloków WWER-440

Data dodania: niedziela, 20 marca 2022, autor: nuclear.pl

Fińska państwowa spółka energetyczna Fortum Oyj poinformowała o złożeniu w Ministerstwie Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia wniosku o przedłużenie eksploatacji Elektrowni Jądrowej Loviisa do roku 2050.

Obecnie obowiązujące pozwolenia przewidują eksploatację do końca 2027 roku w przypadku bloku nr 1 i 2030 roku dla bloku nr 2.

– Pragniemy przyczynić się do zrealizowania przez Finlandię i Europę celów neutralności emisyjnej i umożliwić budowę niezawodnego, konkurencyjnego i zrównoważonego środowiskowo systemu energetycznego – komentuje Simon-Erik Ollus, wiceprezes Działu Wytwarzania Fortum. – Przedłużenie eksploatacji Elektrowni Loviisa jest znaczące dla całej Finlandii, ponieważ przyczynia się do zapewnienia dostaw czystej krajowej energii elektrycznej także w przyszłości – dodaje Ollus.

Fortum przewiduje, że rozpatrzenie wniosku przez władze krajowe zajmie około roku.

Elektrownia Jądrowa Loviisa to unikalny obiekt, w którym radziecką technologię reaktorów wodnych ciśnieniowych WWER-440 w wersji W-213 (a więc taką, jaką przewidywano m.in. dla polskiego Żarnowca) połączono z zachodnimi systemami sterowania a także z amerykańskiego wzoru obudowami bezpieczeństwa (konstrukcja Westinghouse z kondensatorami lodowymi). Z tego względu jednostki te bywają żartobliwie określane mianem „Eastinghouse”.

Dwublokową elektrownię wybudowano w latach 70. ubiegłego stulecia; pierwszy blok przekazano do eksploatacji w 1977 roku a drugi w 1981. Zgodnie z projektem charakteryzowały się one mocą zainstalowaną po 440 MW każdy, jednak w wyniku szeregu modernizacji wartość tę podniesiono do 531 MW na blok. Obecnie zakład odpowiada za ponad 10% wytwarzania energii elektrycznej w Finlandii.

Wniosek o aż 70-letnią eksploatację reaktorów z rodziny WWER-440 jest bezprecedensowy – do tej pory porównywalne pozwolenia (w tamtym przypadku na łącznie 80 lat) wydano tyko w USA dla sześciu bloków z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi Westinghouse (przy czym dla czterech niedawno uchylono je, kierując wnioski do ponownego rozpatrzenia, choć ze względów proceduralnych a nie technicznych).

Ciekawostką dotyczącą Elektrowni Jądrowej Loviisa jest fakt nabycia przez nią jednego ze zbiorników ciśnieniowych nieukończonej polskiej EJ Żarnowiec oraz jednej z wytwornic pary. Wbrew spotykanym czasami mitom, nie są one jednak wykorzystywane zgodnie z oryginalnym przeznaczeniem. Zbiornik „żarnowiecki” służy do badań materiałowych i szkoleń. Do realnej eksploatacji trafiły natomiast napędy prętów sterujących reaktora oryginalnie przeznaczone dla EJŻ.


Podziel się z innymi


Komentarze