Serwis informacyjny

UDNC wybrał lokalizację fabryki paliwa PFM

Data dodania: sobota, 19 marca 2022, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation poinformowala, iż ulokuje nowy zakład pilotażowej produkcji paliwa PFM w Oak Ridge w stanie Tennessee na terenie po byłych zakładach dyfuzji gazu K-25 projektu Manhattan.

Nowy obiekt znajdzie się w pobliżu Oak Ridge National Laboratory oraz Y-12 National Security Complex i wykorzysta wyspecjalizowaną siłę roboczą regionu oraz unikalny zbiór organizacji pracujących nad zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie paliwa jądrowego.

USNC planuje uruchomić moduły do produkcji paliwa TRISO i paliwa FCM® (Fully Ceramic Micro-encapsulated). Zakład PFM ma rozpocząć działalność latem 2022 roku po uzyskaniu zezwoleń stanowych i lokalnych. Zakład PFM będzie w stanie przetwarzać surowiec w postaci proszku uranu na cząstki paliwa TRISO, a następnie produkować paliwo FCM®.

- Bliskość ORNL i Y-12, a także dostęp do wysoko wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników jądrowych we wschodnim Tennessee, były kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji - powiedział Kurt Terrani, wiceprezes Core Division USNC.

- Doskonałe wsparcie, jakie otrzymaliśmy od Departamentu Rozwoju Społeczności i Gospodarki Tennessee, a także Tennessee Valley Authority, sprawiło, że decyzja o lokalizacji naszego zakładu PFM w Oak Ridge była znacznie łatwiejsza - dodał.

Moduły produkcyjne i technologie, które USNC wdraża w zakładzie PFM, są oparte na systemach i procesach pierwotnie opracowanych na mniejszą skalę w ramach różnych programów DOE, zwłaszcza w ORNL.

Umieszczenie pilotażowego zakładu produkcji paliwa USNC na terenach po zakładach projektu Manhatan podkreśla sukces programu jego reindustrializacji, który został uruchomiony w latach 90. przez DOE i społeczność Oak Ridge.

Wysiłki zmierzające do oczyszczenia i ponownego wykorzystania byłych terenów i obiektów Projektu Manhattan umożliwiły produktywne wykorzystanie terenów poprzemysłowych do rozwoju zaawansowanych technologii energii jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze