Serwis informacyjny

Wielka Brytania może przedłużyć żywotność Elektrowni Jądrowej Sizewell do 2055 roku

Data dodania: czwartek, 17 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował we wtorek Financial Times, rząd Wielkiej Brytanii rozważa możliwość przedłużenia o 20 lat żywotności Elektrowni Jądrowej Sizewell B w angielskim hrabstwie Suffolk, aby w obliczu napaści Rosji na Ukrainę poprawić krajowe dostawy energii i wzmocnić niezależność energetyczną.

Elektrownia jądrowa na wschodnim wybrzeżu Anglii, której właścicielem i operatorem jest EDF Energy, brytyjska firma energetyczna w całości należąca do francuskiego EDF, miała zostać wycofana z eksploatacji w 2035 roku. Sizewel B składająca się z jednego bloku PWR o mocy 1198 MWe, który rozpoczął działalność w 1995 roku, będzie w stanie zaspokoić około 3% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną do końca dekady pod koniec życia innych reaktorów w kraju.

Obecnie w Wielkiej Brytanii działa 11 bloków jądrowych (10 chłodzonych gazem i jeden wodny ciśnieniowy), co w 2020 roku stanowiło 14,5% miksu energetycznego kraju. Jednak do 2024 roku liczba ta zostanie zmniejszona o połowę ze względu na konieczność wycofywania z eksploatacji najstarszych bloków AGR.

W hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii trwa budowa dwublokowej Elektrowni Jądrowej Hinkley Point C, wyposażonej w bloki EPR o mocy 1630 MWe, który powinien zostać ukończony w 2026 roku. Jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia projektu budowy bliźniaczej instalacji w Elektrowni Jądrowej Sizewell C.


Podziel się z innymi


Komentarze