Serwis informacyjny

Postępy na budowie indyjskiej Elektrowni Jądrowej Rajasthan

Data dodania: wtorek, 15 marca 2022, autor: nuclear.pl

W dniu 14 marca 2022 roku halę montażową indyjskiej firmy Bharat Heavy Electricals Limitd (BHEL) opuściła wytwornica pary przeznaczona dla Elektrowni Jądrowej Rajasthan. Jest to czterdziesta druga wytwornica pary wykonana przez tego wytwórcę. Urządzenie przeznaczone jest dla jednego z dwóch budowanych obecnie bloków Elektrowni Jądrowej Rajasthan (nr 7 i nr 8).

Będą to bloki z reaktorami ciśnieniowymi ciężkowodnymi IPHWR-700. Są to indyjskie reaktory kanałowe III generacji, których konstrukcja stanowi rozwinięcie wcześniejszych reaktorów indyjskich dla bloków o mocy 540 MW oraz 200 MW, które z kolei wywodzą się ze wczesnej wersji kanadyjskiej technologii CANDU. Pracują one na uranie lekko wzbogaconym (wzbogacenie 1,1%). Pierwszy reaktor tego typu został uruchomiony w bloku Kakrapar-3 w ubiegłym roku, w budowie oficjalnie pozostają trzy (Kakrapar-4 oraz wspomniane dwa w EJ Rajasthan).

Realizacja nowych bloków trwa znacznie dłużej, niż zakładano oryginalnie. Budowa jednostek Kakrapar-3 i Kakrapar-4 rozpoczęła się jeszcze w 2010 roku a Rajasthan-7 i Rajasthan 8 w 2011. Przyczyną opóźnień wymienianą w mediach branżowych były trudności z uzgodnieniem podziału odpowiedzialności cywilnej pomiędzy różnymi uczestnikami łańcucha dostaw – związane jest to z przyjętą w Indiach w 2010 roku bardzo restrykcyjną ustawą o odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe.

Co ciekawe, zaledwie cztery dni wcześniej inna taka wytwornica opuściła halę innej indyjskiej firmy Larsen & Toubro. To już czwarta wytwornica wykonana przez tego dostawcę na potrzeby nowej EJ Gorakhpur, w której w dwóch fazach mają powstać kolejne cztery bloki z reaktorami IPHWR-700. Według oficjalnych informacji nie doszło jeszcze do formalnego rozpoczęcia budowy rozumianego jako rozpoczęcie realizacji konstrukcji betonowych związanych z bezpieczeństwem, choć prace przygotowawcze i wytwarzanie elementów trwają już od kilu lat, a zgoda na „pierwszy beton” została wydana pod koniec roku 2020. Niezależnie od opóźnień, warto zauważyć, że Indie – mimo iż importują także zagraniczne technologie jądrowe a nawet ciągle rozważają poszerzenie grona zewnętrznych dostawców – konsekwentnie realizują także rozwój własnego sektora jądrowego.

Na zdjęciu wytwornica wykonana przez zakład BHEL dla EJ Rajasthan. Każdy blok posiadać będzie cztery takie urządzenia. Masa transportowa gotowej wytwornicy to 210 Mg. (fot. BHEL)


Podziel się z innymi


Komentarze