Serwis informacyjny
Nowy prezydent obiecuje przywrócić Korei Południowej przywództwo w technologii jądrowej
Data dodania: niedziela, 13 marca 2022, autor: nuclear.pl
W odbywających się w zeszłym tygodniu w Korei Południowej wyborach prezydenckich wygrał konserwatysta Jun Suk-yeol. Prezydent elekt, który obejmie urząd 10 maja 2022 roku w swojej kampanii wyborczej zapowiedział odwrót od antyatomowej polityki kraju i przywrócenie mu pozycji globalnego gracza na światowym rynku technologii jądrowych.
W planie jego prezydentury znalazła się m.in. odbudowa krajowego systemu energetyki jądrowej, której celem jest ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zależności Republiki Korei od zagranicznych źródeł energii.
Poprzedni prezydent Korei Południowej Mun Jae-in od swojej inauguracji w 2017 roku, opowiadał się za stopniowym wycofywaniem się z energii jądrowej, likwidując stare elektrownie jądrowe i powstrzymując się od budowy nowych.
Jednak Jun Suk-yeol, jako kandydat na prezydenta głównej opozycyjnej Partii Władzy Ludowej, potępił tę antynuklearną politykę i obiecał wykorzystać elektrownie jądrowe do dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia zależności kraju od zagranicznych źródeł energii.
Oczekuje się, że jako pierwszy krok rząd Korei Południowej wznowi zawieszoną budowę bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Shin Hanul. Projekt budowy dwóch nowych bloków o mocy 1400 megawatów został wstrzymany w 2017 roku, chociaż pierwotnie oczekiwano, że zakończy się w przyszłym roku.
Jun Suk-yeol obiecał też dalszą eksploatację istniejących bloków jądrowych pod warunkiem zapewnienia ich bezpieczeństwa, dzięki czemu Korea Południowa będzie w stanie utrzymać obecny 30% udział produkcji jądrowej w bilansie energetycznym.
Obecnie w Korei Południowej działają łącznie 24 bloki jądrowe, a obecny rząd dążył do zmniejszenia liczby działających reaktorów do 17 do 2034 roku, tak aby do 2030 roku udział energetyki jądrowej w całkowitej produkcji energii elektrycznej wyniósł 23,9% .
Prezydent elekt wezwał również do aktywnej promocji i eksportu zaawansowanych technologii jądrowych, takich jak małe reaktory modułowe. Obiecał również zdobyć zagraniczne zamówienia na ponad 10 bloków jądrowych do 2030 roku, aby stworzyć 100 tys. nowych miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji.
- Przywrócę ekosystem energii jądrowej i będę promować bezpieczną technologię jądrową, aby stała się głównym motorem rozwoju kraju – napisał Jun Suk-yeol na swoim profilu na Facebooku w zeszłym miesiącu.
Na zdjęciu Jun Suk-yeol, fot. Chung Sung-Jun/Getty Images