Serwis informacyjny

Czwarty Hualong One podłączony do sieci

Data dodania: wtorek, 8 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała China National Nuclear Corporation, 4 marca 2022 roku o godzinie 15:33 czasu miejscowego został podłączony do sieci 3. blok Elektrowni Jądrowej Karaczi w Pakistanie, stając się czwartym reaktorem Hualong One na świecie - i drugim poza Chinami - który osiągnął ten kamień milowy.

Reaktor wodny ciśnieniowy o mocy 1100 MWe po raz pierwszy krytyczność osiągnął w połowie lutego (World Nuclear News podawał datę 21 lutego, jednak dane systemu PRIS Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wskazują na 19 lutego), a załadunek 177 zespołów paliwowych do rdzenia bloku Hualong One zakończył się w dniu 31 grudnia 2021 roku.

Budowane w Elektrowni Jądrowej Karachi bloki to pierwsze jednostki eksportowe chińskiego reaktora HPR 1000, oferowane na rynku międzynarodowym również jako Hualong One. Blok nr 2, którego budowa rozpoczęła się w 2015 roku wszedł do komercyjnej eksploatacji w maju 2021 roku, budowa 3. bloku rozpoczęła się w 2016 roku.

- Po ukończeniu każdej jednostki Hualong One oczekuje się, że będzie ona wytwarzać prawie 10 miliardów kWh energii elektrycznej rocznie, co może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 4 milionów gospodarstw domowych w Pakistanie - poinformował w komunikacie CNNC. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem zużycia węgla o 3,12 mln ton rocznie i uniknięciem emisji 8,16 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

CNNC poinformował również, że budowa 2. i 3. bloku Elektrowni Jądrowej Karaczi napędza również rozwój pakistańskiej gospodarki i powiązanych gałęzi przemysłu. Lokalna podaż sprzętu w Pakistanie znacznie wzrosła. - W szczytowym okresie budowy projekt bezpośrednio zapewnił ponad 10 000 miejsc pracy dla Pakistanu i pośrednio stworzył ponad 40 000 miejsc pracy w całym łańcuchu przemysłowym - zauważono.

Elektrownia w Karaczi - oznaczana również jako KANUPP - była miejscem budowy pierwszego pakistańskiego bloku jądrowego wyposażonego w mały kanadyjski reaktor ciężkowodny o mocy 100 MWe, który został zamknięty w 2021 roku po 50 latach eksploatacji.

Energia jądrowa pokrywa obecnie około 7,1% pakistańskiego miksu energetycznego. W kraju pracuje pięć bloków wyposażonych w trzy reaktory wodne ciśnieniowe CNP-300 w EJ Chashma i reaktor HPR1000 w EJ Karaczi.


Podziel się z innymi


Komentarze