Serwis informacyjny

Paks II: wniosek o licencję na produkcję łapacza rdzenia

Data dodania: poniedziałek, 21 lutego 2022, autor: nuclear.pl

W dniu 11 lutego 2022 roku Paks II. Atomerőmű Zrt. złożyła do węgierskiego urzędu dozoru jądrowego OAH (Országos Atomenergia Hivatalnak) wniosek o licencję na produkcję łapacza rdzenia dla budowanych bloków 5 i 6 w Elektrowni Jądrowej Paks.

Łapacz rdzenia jest, drugim po zbiorniku reaktora elementem wymagającym długiego okresu produkcji, w odniesieniu do którego zainicjowano proces zatwierdzania przez dozór jądrowy. Wcześniej, 16 listopada 2021 roku węgierki dozór jądrowy otrzymał do zatwierdzenia dokumentację zbiornika ciśnieniowego reaktora WWER-1200. Złożenie wniosku związanego z produkcją łapacza rdzenia jest kolejnym znaczącym krokiem w kierunku wejścia projektu w fazę realizacji.

Chwytacz rdzenia to element systemów bezpieczeństwa niektórych bloków jądrowych generacji III. Jego zadaniem jest zatrzymanie materiału stopionego rdzenia reaktora w skrajnie mało prawdopodobnej sytuacji, w której pozbawione przez dłuższy okres chłodzenia paliwo jądrowe topi się, spływa na dno zbiornika ciśnieniowego reaktora a następnie, wskutek dalszej generacji ciepła powyłączeniowego, przetapia się przez powłokę zbiornika i wypływa pod jego dno.

Chwytacze, poza solidną obudową (4), zawierają także tzw. materiał ofiarny (5), zawierający zawierający tlenek glinu i tlenek żelaza, który topi się pod wpływem oddziaływania stopionego rdzenia, miesza z nim i wiąże niebezpieczne substancje, nie pozwalając na ich ucieczkę. Do stopu dodawany jest również gadolin, który ze względu na swoje właściwości pochłaniające neutrony zapobiega powstawaniu reakcji łańcuchowej w stopie. W razie poważnego wypadku zbiornik łapacza rdzenia można schłodzić także wodą borową z zewnątrz.

We współczesnych rosyjskich reaktorach WWER (najnowszych wersjach eksportowych WWER-1000, a także wszystkich WWER-1200 i -1300) chwytacz ma postać cylindrycznego zbiornika montowanego bezpośrednio pod zbiornikiem ciśnieniowym reaktora. Całkowita wysokość łapacza rdzenia wynosi 15,24 metra, jego największą częścią - 11 metrów - jest pierścień nośny (2). Całkowita waga chwytacza rdzenia wynosi 732,7 tony.

Na zdjęciu przekrój przez łapacz rdzenia reaktora WWER-1200, fot. Paks II


Podziel się z innymi


Komentarze