Serwis informacyjny

Aurora podpisała umowę z ANL

Data dodania: wtorek, 15 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Kalifornijska firma Oklo poinformowała, że podpisała z Argonne National Laboratory porozumienie formalizujące ich zobowiązanie do komercjalizacji technologii recyklingu paliwa dla reaktorów zaawansowanych w ramach projektu finansowanego przez Departament Energii USA.

Wizja artystyczna modułu energetycznego z reaktorem Oklo Aurora, fot. Oklo
Wizja artystyczna modułu energetycznego z reaktorem Oklo Aurora, fot. Oklo

Projekt obejmuje prace nad technologią elektrorafinacji w celu recyklingu paliwa do wykorzystania w zaawansowanych elektrowniach jądrowych. Komercjalizacja tej technologii pomoże obniżyć koszty paliwa jądrowego, jednocześnie zmniejszając ryzyko związane z łańcuchem dostaw.

Partnerstwo jest wynikiem mechanizmu podziału dotacji przyznanych przez Fundusz Komercjalizacji Technologii Departamentu Energii TCF (ang. Technology Commercialisation Fund), który wykorzystuje finansowanie badań i rozwoju w programach energetycznych w celu opracowania obiecujących technologii energetycznych o potencjale dużego wpływu na redukcję emisji.

W ubiegłym roku TCF przyznało ponad 30 milionów dolarów z funduszy federalnych, dorównując ponad 35 milionami dolarów z funduszy sektora prywatnego, na łącznie 68 projektów w 12 laboratoriach krajowych.

- W zużytym paliwie znajdują się ogromne rezerwy energii, które mogą zapewnić bezemisyjną energię dla całych narodów przez stulecia, jednocześnie zmniejszając objętość i aktywność materiałów odpadowych - powiedział Jacob DeWitte, dyrektor generalny Oklo, podkreślając że partnerstwo z Argonne pomoże obniżyć koszty paliwa dla zaawansowanych reaktorów, a tym samym ogólne koszty energii z energetyki jądrowej.

Proponowany przez firmę Oklo projekt Aurora to reaktor na neutronach prędkich, który wykorzystuje rury cieplne (ciepłowody) do transportu ciepła z rdzenia do nadkrytycznego systemu konwersji na dwutlenku węgla w celu wytwarzania energii elektrycznej. Wykorzystując metaliczne paliwo HALEU, Aurora ma moc około 1,5 MWe i może również wytwarzać ciepło użytkowe.

Departament Energii wydał pozwolenie na użytkowanie takiej jednostki, która ma zostać zbudowana w Idaho National Laboratory, a amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego US NRC w czerwcu 2020 roku przyjęła do przeglądu wniosek złożony przez Oklo o licencję COLA (ang. COmbined Licence Application) dla elektrowni, chociaż jak informowaliśmy w styczniu złożony do NRC wniosek został odrzucony ze względu na "znaczące luki w opisie potencjalnych awarii a także klasyfikacji systemów i elementów związanych z bezpieczeństwem”.

Oklo poinformowało niedawno, że omawia dalsze kroki z dozorem jądrowym i kontynuuje prace nad zaawansowanym reaktorem „jako kluczem do przyszłości czystej energii”.


Podziel się z innymi


Komentarze