Serwis informacyjny
Podpisano umowę umożliwiającą wznowienie prac na 3. bloku brazylijskiej EJ Angra
Data dodania: piątek, 11 lutego 2022, autor: nuclear.pl
Eletrobras Eletronuclear, operator brazylijskich elektrowni jądrowych, poinformował o zawarciu umowy na prace związane z dokończeniem budowy bloku Angra 3. Prace realizować będzie konsorcjum firm Ferreira Guedes, Matricial oraz ADtranz wyłonione w wyniku postępowania konkurencyjnego w lipcu 2021 roku – ostatnie pół roku zajęło rozpatrywanie procedur odwoławczych oraz audyty wykonawców niezbędne dla formalnego podpisania kontraktu.
Zakres prac objętych umową obejmuje dokończenie konstrukcji betonowej budynku reaktora oraz prace montażowe z branży mechanicznej i elektrycznej, w tym zamknięcie sferycznej stalowej obudowy bezpieczeństwa, montaż basenu wypalonego paliwa oraz suwnicy nad reaktorem. Dalsze prace budowlane i montażowe niezbędne do uruchomienia elektrowni będą przedmiotem osobnego postępowania.
Budowę bloku Angra 3 zaplanowano jeszcze w latach 70. Miała to być jednostka bliźniacza do bloku drugiego, wyposażona w zachodnioniemiecki reaktor wodny ciśnieniowy określany dziś jako tzw. typ pre-KONVOI. Prace przygotowawcze do budowy rozpoczęto w 1984 roku, jednak już w roku 1986 zawieszono je, jeszcze przed tzw. „pierwszym betonem”, który uznawany jest za oficjalne rozpoczęcie budowy jądrowego bloku energetycznego.
Decyzję o kontynuowaniu inwestycji podjęto dopiero w 2006 roku a w 2008 podpisano stosowną umowę z koncernem Areva, który jest kontynuatorem zachodnioniemieckiego przemysłu jądrowego w zakresie realizacji nowych inwestycji.
„Pierwszy beton” pojawił się na placu budowy w 2010 roku; przekazanie do eksploatacji planowano wówczas na rok 2015. Prace jednak opóźniły się, a w 2015 zostały całkowicie wstrzymane w związku ze skandalami korupcyjnymi; ich stan zaawansowania oceniany jest na 65%. Przekazanie jednostki do eksploatacji oczekiwane jest w końcu roku 2026.