Serwis informacyjny

Rolls-Royce poszukuje lokalizacji dla zakładów produkcyjnych reaktorów SMR

Data dodania: poniedziałek, 24 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak informują brytyjskie media, koncern Rolls-Royce rozpoczął poszukiwanie lokalizacji przyszłych zakładów produkcyjnych do wytwarzania elementów energetycznych reaktorów jądrowych. Stosowne zapytania zostały przesłane do agencji rozwoju kilku rejonów Anglii oraz do rządu walijskiego.

Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce
Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce

RR poszukuje optymalnego miejsca do realizacji wartej 200 mln funtów inwestycji, w której powstanie do 200 bezpośrednich miejsc pracy. Przesłane zapytania zawierają prośbę o udzielenie informacji na temat potencjalnego wsparcia regionalnego dla takiej inwestycji, zarówno finansowego, jak i pozafinansowego.

Będzie to tylko jeden z całej sieci zakładów, jakie Rolls-Royce planuje stworzyć w Wielkiej Brytanii dla zabezpieczenia realizacji swoich nowych reaktorów cywilnych. Chodzi tu o zupełnie nową konstrukcję reaktora wodnego ciśnieniowego dla bloku o mocy 470 MW. RR określa tę konstrukcje mianem SMR-a (czyli „małego reaktora modułowego”), choć wydaje się, że mimo braku formalnej definicji, stosowanie takiego określenia jest tu nieco na wyrost (tradycyjnie za górną granicę SMR-ów przyjmowano poziom ok. 300 MWe).

W rzeczywistości będzie to reprezentant klasy reaktorów średniej mocy, w której może konkurować np. z opracowywanym przez GE-Hitachi reaktorem BWRX-300. Będzie też miał tradycyjną konstrukcję z zewnętrznymi wytwornicami pary, co z jednej strony stanowi odstępstwo od popularnego wśród reaktorów określanych jako SMR trendu do integracji wytwornic ze zbiornikiem samego reaktora, ale z drugiej prowadzi do faktycznego zmniejszenia gabarytów zbiorników ciśnieniowych, czyniąc reaktor małym nie tylko z nazwy.

Jednostki takie mogą stanowić ciekawy kompromis pomiędzy sprzecznymi tendencjami do zmniejszania mocy (w celu obniżenia jednostkowego kosztu inwestycji i uproszczenia jej) oraz zwiększania (w celu redukcji obciążeń administracyjnych związanych z pozwoleniami, poprawy sprawności, obniżenia kosztu jednostkowego wynikającego ze wspólnych części inwestycji).

Choć Rolls-Royce do tej pory nie budował cywilnych bloków jądrowych z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi, koncern ten dostarczał takie reaktory dla kilku pokoleń brytyjskich okrętów podwodnych. Obecne plany zakładają realizacje pierwszych bloków opartych o nowy reaktor w pierwszej połowie lat 30. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami w samej Wielkiej Brytanii ma ich powstać kilkanaście.


Podziel się z innymi


Komentarze