Serwis informacyjny

Rozpoczęto produkcje komponentów 6. bloku Elektrowni Jądrowej Kudankulam

Data dodania: piątek, 14 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak informuje Rosatom, rozpoczęto proces wytwarzania zbiornika ciśnieniowego reaktora oraz wytwornic pary dla szóstego bloku indyjskiej Elektrowni Jądrowej Kudankulam.

Budowa tego bloku rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku; wraz z blokiem piątym (w budowie od czerwca ub. r.) jest to trzecia faza rozbudowy tej instalacji. Pierwsze dwa bloki już pracują (od 2014 i 2017 roku), podczas gdy kolejne dwa są w budowie od 2017 roku a stan zaawansowania prac to ok. 50%. Bloki 5 i 6 mają zostać uruchomione w roku 2027.

Wszystkich sześć bloków opartych jest o reaktory WWER-1000 w wersji W-412 (konfiguracja całego bloku określana jest też jako AES-92). Jest to wersja rozwojowa oryginalnych radzieckich reaktorów WWER-1000 W-320 opracowana przez Atomenergoprojekt Moskwa, wykorzystująca kombinację aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa, zbliżonych do zastosowanych w kolejnych iteracjach technologii WWER.

Rozwiązania AES-92 opracowano przy tym tak, by spełniały międzynarodowy zestaw wymagań EUR (ang. European Utility Requirements), oryginalnie projekt ten miał powstać w bułgarskiej EJ Belene, z której budowy jednak zrezygnowano.

Warto tu na marginesie odnotować, że od lat 90. prowadzono równolegle rozwój dwóch linii reaktorów WWER, jednocześnie swoje konstrukcje opracowywał Atomenergoprojekt z Petersburga. Reaktory linii moskiewskiej zrealizowano w Kunandkulam, Buszehr i Nowoworoneżu, natomiast z petersburskiej w Chinach, Sosnowym Borze i Ostrowcu.

Indie rozważają realizację dwóch kolejnych bloków w Kudankulam, te jednak miałyby już wykorzystywać projekt AES-2006 z reaktorami WWER-1200.


Podziel się z innymi


Komentarze