Serwis informacyjny

Największa chińska elektrownia jądrowa stanie się elektrociepłownią

Data dodania: piątek, 30 lipca 2021, autor: nuclear.pl

China National Nuclear Corporation ogłosiła rozpoczęcie, wraz z administracją hrabstwa Haiyan w prowincji Zhejiang, demonstracyjnego projektu mającego na celu dostawę ciepła przy użyciu Elektrowni Jądrowej Qinshan.

Bloki CANDU-6 w Elektrowni Jądrowej Qinshan, fot. CNNC
Bloki CANDU-6 w Elektrowni Jądrowej Qinshan, fot. CNNC

Projekt został podzielony na trzy etapy, pierwszy etap ma polegać na zapewnieniu do końca 2021 roku centralnego ogrzewania dla mieszkań o powierzchni 464 tys. metrów kwadratowych w trzech dzielnicach miasta. Ostatecznym celem jest zapewnienie do 2025 roku dostaw ciepła dla mieszkań o powierzchni 4 mln metrów kwadratowych znajdujących się na terytorium hrabstwa Haiyan i miasta Shupu.

Qinshan jest największą elektrownią jądrową w Chinach, składającą się z siedmiu bloków. W pierwszym etapie wybudowano i oddano do eksploatacji w 1991 roku blok CNP-300 będący pierwszym blokiem jądrowym uruchomionym w Chinach. W drugim etapie zbudowano i uruchomiono w latach 2002-2011 cztery bloki CNP-600 a w trzecim dwa kanadyjskie bloki CANDU-6, oddane do komercyjnej eksploatacji w 2002 i 2003 roku. Na tym samym ternie znajduje się również EJ Fangjiashan składająca się z dwóch bloków CPR-1000 uruchomionych w 2014 i 2015 roku.

Prace nad stworzeniem systemu dostaw ciepła z elektrowni jądrowych trwają w Chinach od dłuższego czasu. W 2017 roku rząd wydał dekret w sprawie "czystej dostawy ciepła" w północnych Chinach, po którym Krajowa Administracja Energetyczna opublikowała pięcioletni plan na lata 2017-2021, który koncentruje się na innowacjach w dziedzinie przyjaznych dla środowiska technologii grzewczych, w tym wykorzystania elektrowni jądrowych.

We wrześniu 2018 roku CNNC ogłosiła zakończenie wstępnego projektu reaktora badawczego typu basenu o mocy 400 MW Yanlong (inny wariant nazwy - DHR-400), specjalnie zaprojektowanego do rozwiązywania problemów z dostawami ciepła. Równolegle, w 2018 roku, China General Nuclear Corporation, wraz z Tsinghua University, ogłosiła przygotowanie studium wykonalności dla budowy pierwszej chińskiej elektrowni jądrowej dla ciepłownictwa opartego na reaktorze NHR200-II.

W listopadzie 2020 roku rozpoczęto ogrzewanie miasta Haiyan z Elektrowni Jądrowej Haiyan wyposażonej w bloki AP1000. Projektem objęto mieszkania o łącznej powierzchni 700 tysięcy metrów kwadratowych i oczekuje się, że do końca 2021 roku całe miasto zostanie ogrzewane ciepłem z elektrowni jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze