Serwis informacyjny

Podpisano list intencyjny dotyczący sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1

Data dodania: czwartek, 1 października 2020, autor: nuclear.pl

Jak podało dziś biuro prasowe PGE Polskiej Grupy Energetycznej spółka wraz z pozostałymi udziałowcami podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący nabycia przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1.

Piotr Naimski, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0 pl)
Piotr Naimski, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0 pl)

List intencyjny podpisali: Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski - w imieniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów - oraz przedstawiciele wszystkich podmiotów posiadających udziały w spółce PGE EJ 1, czyli PGE Polska Grupa Energetyczna, ENEA, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia.

- Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W perspektywie szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i stopniowym wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, energetyka jądrowa będzie ważnym elementem systemu energetycznego opartego na nisko i zeroemisyjnym wytwarzaniu.

Podmioty podpisujące list intencyjny zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ 1. Intencją wyrażoną w liście intencyjnym jest, aby Skarb Państwa nabył udziały w spółce PGE EJ 1 do dnia 31 grudnia 2020 roku.

List intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja o jej przeprowadzeniu uzależniona będzie od wyników zaplanowanych negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PGE posiada 70 proc. udziałów w PGE EJ 1 sp. z o.o., ENEA, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia posiadają po 10 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1.

Aktualnie działalność spółki PGE EJ1 koncentruje się na opracowaniu Raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo) oraz „Żarnowiec” (gmina Krokowa i Gniewino). Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze