Serwis informacyjny

Rozpoczęto załadunek paliwa jądrowego na bloku nr 1 Białoruskiej EJ

Data dodania: piątek, 7 sierpnia 2020, autor: nuclear.pl

W dniu 7 sierpnia 2020 roku po wydaniu odpowiednich zgód przez Departament Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Białoruskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (Gosatomnadzor) rozpoczął się załadunek paliwa jądrowego w pierwszym bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, której generalnym projektantem i generalnym wykonawcą jest oddział inżynierski rosyjskiej państwowej korporacji Rosatom.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl

O godzinie 11:45 czasu miejscowego do rdzenia reaktora załadowano pierwszy zespół paliwowy ze świeżym paliwem jądrowym. Do końca miesiąca będą ładowane kolejno 163 zespoły paliwowe. Wyprodukowane przez Nowosybirskie Zakłady Koncentratów Chemicznych ПАО НЗХК (część koncernu paliwowego TVEL) zespoły paliwowe zostały dostarczone na plac budowy elektrowni w dniu 6 maja 2020 roku.

Po załadowaniu paliwa reaktor zostanie doprowadzony do minimalnego kontrolowanego poziomu mocy (1%). Od tego momentu reaktor uzyskuje status elektrowni jądrowej. Po potwierdzeniu niezawodności i bezpieczeństwa bloku energetycznego przy jego parametrach projektowych rozpocznie się faza rozruchu, podczas której blok zostanie po raz pierwszy podłączony do sieci elektroenergetycznej.

- Republika Białorusi stała się właścicielem bloku zbudowanego przy użyciu najnowocześniejszych technologii generacji III+. Referencyjność tej technologii została już potwierdzone przez pracę podobnych bloków energetycznych na terenie Rosji. Bloki spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa wprowadzone „po Fukushimie”, a wszystkie misje MAEA potwierdziły ich niezawodność. To dla nas bardzo ważne, że zbudowaliśmy pierwszą zagraniczną jednostkę WWER-1200 w Republice Białorusi, bratnim dla nas kraju - powiedział dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow.

Realizacja projektu budowy Białoruskiej Elektrowni Jądrowej jest prowadzona w sposób jawny i przejrzysty. Elektrownia spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa MAEA. Białoruś regularnie współpracuje z kierownictwem i ekspertami organizacji, a także współpracuje z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Europejskiej Grupy Regulatorów Bezpieczeństwa Jądrowego ENSREG. W sumie w latach 2012-2020 zrealizowano siedem kluczowych misji MAEA, które są zalecane dla krajów budujących swoje pierwsze elektrownie jądrowe.

Blok nr 1 Białoruskiej EJ staje się pierwszym blokiem najnowszej generacji III+, zbudowanym przez Rosatom za granicą. Obecnie w Rosji z powodzeniem działają trzy bloki tego typu: dwa w Nowoworoneskiej EJ i jeden w Leningradzkiej EJ. Ponadto w lipcu zakończono budowę i rozpoczęto rozruch czwartego rosyjskiego bloku energetycznego generacji III+, tj. bloku nr 2 Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej.

- W porównaniu z blokami energetycznymi poprzedniej generacji z reaktorem WWER-1000, innowacyjny blok generacji III+ z reaktorem WWER-1200 ma szereg zalet, które znacznie zwiększają jego wydajność ekonomiczną i bezpieczeństwo - zauważył Andrey Petrov, pierwszy wiceprezes ds. Konstrukcji ASE - dyrektor generalny Rosenergoatom. - Główną cechą WWER-1200 jest unikalne połączenie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa, które sprawiają, że EJ jest maksymalnie odporna na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne. W związku z tym wszystkie bloki energetyczne wyposażone są w „chwytacz rdzenia” - urządzenie do lokalizacji stopionego rdzenia reaktora jądrowego, a także inne pasywne systemy bezpieczeństwa zdolne do pracy w sytuacji całkowitego zaniku zasilania i bez udziału operatorów. Ponadto wydajność reaktora wzrosła o 20%, znacznie zmniejszono liczbę personelu konserwacyjnego, podwojono żywotność projektową głównych urządzeń z 30 do 60 lat z możliwością przedłużenia ich pracy o kolejne 20 lat – wyjaśnił zauważył Andrey Petrov.

Dziś głównymi odbiorcami rosyjskich elektrowni jądrowych z blokami generacji III+ są Finlandia, Węgry, Turcja, Bangladesz, Egipt i inne.

Obecnie portfel zamówień obejmuje 36 bloków WWER na różnych etapach realizacji w 12 krajach, z czego 25 jednostek jest w budowie w 9 krajach.


Podziel się z innymi


Komentarze