Serwis informacyjny
Wyprodukowano dno nowego typu reaktora jądrowego dla bloku nr 2 Kurskiej Elektrowni Jądrowej 2
Data dodania: środa, 6 listopada 2019, autor: nuclear.pl
Zakłady Atommasz w Wołgodońsku, będące oddziałem AEM-technologie (stanowiącej cześć dywizji budowy maszyn rosyjskiej państwowej korporacji Rosatom - Atomenergomasz) wykonały dno reaktora jądrowego dla drugiego bloku Elektrowni Jądrowej Kursk 2.
Elektrownia jądrowa Kursk 2 jest budowana zgodnie z projektem WWER-TOI. Projekt WWER-TOI to projekt typowego zoptymalizowanego i skomputeryzowanego bloku jądrowego WWER, który powstał w wyniku ewolucyjnego rozwoju projektu elektrowni jądrowej AES-92 wyposażonej w reaktor WWER-1200. Ogólnym zadaniem projektantów WWER-TOI było opracowanie standardowego projektu wysokowydajnego bloku elektrowni jądrowej, zdolnej do konkurowania z szybko rozwijającymi się i uznanymi liderami w dziedzinie energii jądrowej we wszystkich aspektach: pod względem rozwiązań technicznych, charakterystyk ekonomicznych, rozwiązań związanych z bezpieczeństwem, okresu budowy elektrowni jądrowej, a także wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych i zarządzania informacją na wszystkich etapach jej cyklu życia.
Do produkcji nowego typu reaktora używana jest stal bezniklowa. Dno jest jednym z elementów korpusu reaktora i będzie przyspawane do części cylindrycznej korpusu.
Podczas procesu tłoczenia dna obrabiany jest krąg stali o średnicy 5850 mm i grubości 300 mm. Po jego ogrzaniu w piecu w temperaturze 1040 stopni, następnie jest umieszczany w oprzyrządowaniu prasy tłoczącej do „ciągnienia” dna reaktora. Siła nacisku podczas tłoczenia wynosi 12 000 ton. Następnie gotowe dno jest wysyłane do obróbki cieplnej gdzie przez 6 dni poddawane naprzemiennie ogrzewaniu i chłodzeniu w zakresie temperatur 600-900 stopni Celsjusza. Następnie przeprowadza się hartowanie - produkt jest ponownie podgrzewany w piecu i opuszczany do kesonu z wodą w celu gwałtownego schłodzenia. Ostatnim etapem prac są operacje kontrolne, obróbka skrawaniem i napawanie.
Elektrownia jądrowa Kursk jest dziś jedną z czterech największych elektrowni jądrowych Rosji i jest najważniejszym węzłem systemu energetycznego Rosji. EJ Kursk 2 zastąpi zdolności produkcyjne bloków energetycznych elektrowni jądrowej Kursk oddanych do użytku w latach 1976–1985. Bloki energetyczne nr 1 i 2 EJ Kursk 2 to jednostki pilotażowe zbudowane zgodnie z projektem WWER-TOI. Ich łączna moc elektryczna wyniesie 2510 MW, czyli o 510 MW więcej niż dwóch istniejących bloków energetycznych elektrowni jądrowej Kursk. Operatorem elektrowni jest Rosenergoatom a generalnym wykonawcą i generalnym projektantem jest ASE, oddział inżynieryjny korporacji ROSATOM.