Serwis informacyjny

85 lat temu zmarła Maria Skłodowska-Curie

Data dodania: czwartek, 4 lipca 2019, autor: paa.gov.pl

Mija 85 lat od śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Dwukrotna noblistka zmarła 4 lipca 1934 roku. Jej dorobek naukowy miał ogromne znaczenie dla rozwoju badań nad promieniotwórczością.

Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-Curie

Nagrodą Nobla została uhonorowana dwukrotnie - w dziedzinie fizyki w 1903 roku wraz z Henrim Becquerelem i Piotrem Curie, a następnie w dziedzinie chemii w 1911 roku.

Maria Skłodowska-Curie była prekursorką radiochemii. Rozwinęła teorię promieniotwórczości, doskonaliła również techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Była odkrywczynią dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Była również jednym z inicjatorów badań nad leczeniem nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego.

Jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczęła studia na paryskiej Sorbonie na wydziale matematyczno-przyrodniczym. Ukończyła licencjat z fizyki z pierwszą lokatą, rok później licencjat z matematyki, na drugim miejscu.

W roku 1903 obroniła doktorat pt. „Badanie ciał promieniotwórczych”, a w 1904 roku praca ukazała się w języku polskim. W 1898 roku wraz z mężem, Piotrem Curie odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze; pierwszy nazwany na cześć Polski - Polonem, drugi - Rad.

Uczeni uważając, że ich odkrycie należy do całej ludzkości, nie opatentowali metody odkrycia i produkcji radu. W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie zorganizowała ruchomą służbę radiologiczną. W szpitalach polowych prześwietlała rannych żołnierzy, dając wskazówki chirurgom. Skutkiem tej działalności było powstanie szkoły techników radiologicznych. Dzięki jej staraniom powstał w Paryżu Instytut Radowy.

W roku 1932 uczona po raz ostatni odwiedziła Warszawę aby otworzyć polski Instytut Radowy, bliźniaczą placówkę do instytutu paryskiego.

Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku w sanatorium we francuskich Alpach. Pochowano ją w rodzinnym grobie w Sceaux pod Paryżem.

W 1995 roku prochy Marii i Piotra Curie w uznaniu zasług przeniesiono do paryskiego Panteonu.

W 2018 roku została pośmiertnie odznaczona Orderem Orła Białego. Wybitna polska uczona znalazła się wśród 100 osób odznaczonych przez Prezydenta na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.


Podziel się z innymi


Komentarze