Serwis informacyjny
Blok 2 Nowoworoneskiej Elektrowni Jądrowej II rozpoczyna ruch próbny
Data dodania: sobota, 8 czerwca 2019, autor: nuclear.pl
Budowa bloku 2 Nowoworoneskiej elektrowni jądrowej II zlokalizowanej w południowo-zachodniej Rosji weszła w fazę ruchu próbnego, ogłosił Rosenergoatom, podmiot zależny rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom.
Reaktor WWER-1200 osiągnął krytyczność, czyli minimalny kontrolowany poziomu mocy, w dniu 22 marca, a po raz pierwszy został podłączony do sieci 1 maja i otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie ruchu próbnego od regulatora Rostechnadzor dwa dni później.
Etap ruchu próbnego, oznaczony jako D, według standardowy programu rozruchu rosyjskich bloków elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory chłodzone wodą składa się z czterech podetapów: praca przy 50% mocy; praca przy 75% mocy; praca przy mocy nominalnej (obejmuje to funkcjonowanie na poziomie 90% i 100%), a także kompleksowe testy nazywane jako odbiorowe i na koniec zezwolenie na komercyjną eksploatację.
Po zakończeniu etapu D Rostechnadzor sprawdzi blok pod względem parametrów projektowych.
Oczekuje się, że blok zostanie oddany do użytku komercyjnego do końca tego roku.
Głównym projektantem i generalnym wykonawcą elektrowni są odpowiednio Atomenergoproekt i ASE, które są również spółkami zależnymi Rosatom.
Blok 2 EJ Novovoronezh II będzie trzecim WWER-1200, który zostanie oddany do użytku, po bloku 1 EJ Novovoronezh II i bloku 1 Leningradzkiej EJ II, które zostały uruchomione odpowiednio w 2016 i 2017 roku.
Budowana od 2008 roku EJ Novovoronezh 2 składa się z 2 bloków wyposażonych reaktory WWER-1200 i docelowo zastąpi wycofywaną z eksploatacji EJ Novovoronezh, wyposażoną pierwotnie w 5 bloków (obecnie pracuje blok 4 z reaktorem WWER-440 model V-179 o mocy netto 385 MWe i blok 5 wyposażony w reaktor WWER-1000 model V-187 o mocy netto 950 MWe).
EJ Novovoronezh jest największym producentem energii elektrycznej w obwodzie Woroneż. Zapewnia około 90% zapotrzebowania regionu na energię elektryczną i do 90% zapotrzebowania na ciepło w mieście Nowoworonież, zaopatruje w energię ponad 20 dużych przedsiębiorstw i 2,3 mln mieszkańców regionu.