Serwis informacyjny

Polscy naukowcy i ekolodzy domagają się wycofania Niemiec z zamykania energetyki jądrowej

Data dodania: niedziela, 19 maja 2019, autor: nuclear.pl

Grupa ponad 100 polskich przedstawicieli nauki i działaczy ekologicznych podpisała się pod listem otwartym w sprawie wyłączania z eksploatacji sprawnych elektrowni jądrowych działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Skierowany do przywódców, aktywistów ekologicznych i obywateli Niemiec, list ma na celu rozważenie wycofania się z planów wyłączenia sprawnych, działających na terenie Niemiec elektrowni jądrowych.

Atomowe misie, fot. Fota4Climate
Atomowe misie, fot. Fota4Climate

Działający w Niemczech producenci energii elektrycznej zostali zmuszeni do zamknięcia swoich elektrowni jądrowych w wyniku wprowadzenia przez rząd kanclerz Angeli Merkel Energiewende, czyli transformacji energetycznej. Została ona przedstawiona i wdrożona w odpowiedzi na wypadek elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi w Japonii w marcu 2011 r. Podjęto wtedy decyzję o natychmiastowym wyłączeniu ośmiu reaktorów, a do 2022 roku - wszystkich elektrowni jądrowych, zastępując je nowo budowanymi elektrowniami węglowymi i niestabilnymi źródłami OZE.

Przed katastrofą w Fukushimie Niemcy uzyskiwały prawie jedną czwartą energii elektrycznej z 17 reaktorów jądrowych eksploatowanych przez EnBW, E.On, RWE i Vattenfall. Obecnie w Niemczech pracuje nadal 7 reaktorów jądrowych o łącznej mocy około 9,5 GWe, które w 2018 roku wyprodukowały 71 866,45 GWh czystej energii elektrycznej.

Treść listu opublikowanego na stronie fota4climate.org:

jako obywatelki i obywatele sąsiedniego kraju, przedstawiciele wielu środowisk i organizacji, świata nauki i kultury, mieszkańcy Unii Europejskiej, świadomi bezprecedensowych zagrożeń biosfery związanych z globalną zmianą klimatu, zwracamy się do Was o ponowne rozważenie decyzji o ostatecznym wyłączeniu operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec sprawnych elektrowni jądrowych, podjętej przez rząd niemiecki w 2011 r.

Ustalenia Raportu Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu (IPCC) dotyczącego następstw globalnego ocieplenia klimatu o 1,5°C ponad poziom sprzed epoki przemysłowej oraz związanych z tym globalnych scenariuszy emisji gazów cieplarnianych, wskazują, iż, jeżeli globalne ocieplenie będzie nadal postępowało w obecnym tempie, prawdopodobnie osiągnie wartość 1,5°C między 2030 a 2052 r.

Jednocześnie, zarówno raport IPCC jak i dziesiątki innych raportów i opracowań tworzonych przez naukowców z całego świata, opisują katastrofalny wpływ globalnego ocieplenia na środowisko naturalne. Raport IPCC wskazuje również, że przyszłe zagrożenia klimatyczne będą zależeć od tempa, wartości maksymalnej i czasu trwania ocieplenia. Podkreślają konieczność utrzymania wzrostu temperatury w granicach oscylujących wokół 1,5°C, co pozwoliłoby z kolei na ograniczenie presji ocieplenia na ekosystemy lądowe i wodne, od których zależy życie miliardów ludzi i przetrwanie tysięcy innych gatunków.

W modelowych scenariuszach raportu IPCC przeciwdziałania zmianie klimatu, w których próg 1,5°C nie zostaje przekroczony lub zostaje przekroczony w niewielkim stopniu, globalne antropogeniczne emisje CO2 netto spadają o około 45% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 2010 roku. Scenariusze te wymagają szybkich i daleko idących transformacji w niemal wszystkich obszarach działalności ludzkiej – rolnictwa, ochrony i odtwarzania przyrody, a przede wszystkim energetyki. W większości scenariuszy ograniczających ocieplenie do 1,5°C bez przekroczenia progu lub z jego niewielkim przekroczeniem, zakłada się, że udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej będzie rósł.

Zdajemy sobie sprawę z toczącej się dyskusji dotyczącej miejsca energetyki jądrowej w długoterminowym modelu zrównoważonej energetyki i uważamy, że wciąż wymaga ona uzupełnienia opartego na kompletnych danych naukowych. Jednak rezygnacja z niskoemisyjnej energii jądrowej przed całkowitym odejściem od spalania węgla kamiennego i brunatnego powoduje w krótkiej perspektywie bardzo trudne do przezwyciężenia, problemy techniczne i technologiczne i prowadzi do konieczności posługiwania się innymi paliwami kopalnymi, z gazem ziemnym na czele. To z kolei nie daje oczekiwanych rezultatów w postaci skutecznej i szybkiej dekarbonizacji.

W świetle ustaleń setek naukowców z całego świata działających w ramach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, tylko szybka i efektywna eliminacja spalania paliw kopalnych daje szansę na utrzymanie wzrostu temperatury ziemskiej atmosfery o 1,5°C lub nieznacznie przekraczającej tę wartość. Jest to dziś warunek konieczny zachowania akceptowalnej przyszłości dla miliardów ludzi.

Dlatego apelujemy o ponowne rozważenie decyzji o rezygnacji z energetyki jądrowej w Niemczech lub jej opóźnienie do chwili całkowitego odejścia od paliw kopalnych w energetyce i wdrożenia wydajnych nowoczesnych technologii magazynujących energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Umożliwiłoby to przyspieszenie procesów dekarbonizacyjnych, dając również przykład i nadzieję innym państwom świata, które w najbliższym czasie będą podejmować decyzje co do przyszłości swoich systemów energetycznych oraz decyzje co do swojej roli w przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom klimatu i degradacji ziemskiej biosfery.

Od Waszych decyzji zależy dziś bardzo wiele. Niemcy są liderem światowej polityki i gospodarki, państwem, które wyznacza kierunki w zmaganiach z ocieplającym się klimatem Ziemi.

Dlatego z ufnością kierujemy do Was, jako naszych Sąsiadów te słowa.


Pod listem otwartym podpisało się ponad 110 przedstawicieli nauki i działaczy ekologicznych. List poparło również ponad 170 osób w serwisie petycjeonline.com


Podziel się z innymi


Komentarze