Serwis informacyjny
Drugi blok elektrowni jądrowej Novovoronezh-2 rozpoczął produkcję energii
Data dodania: środa, 8 maja 2019, autor: nuclear.pl
W dniu 1 maja 2019 roku w Nowoworoneskiej Elektrowni Jądrowej 2 zlokalizowanej w obwodzie Woroneż w Rosji, rozpoczęto produkcję energii elektrycznej w bloku energetyczny nr 2. Innowacyjna jednostka wyposażona w reaktor generacji III+ WWER-1200 została zsynchronizowana z siecią i osiągnęła moc 240 MWe.
Zostało to poprzedzone podaniem pary turbiny, testującej jej pracę na biegu jałowym. Specjaliści Rosatom przeprowadzili komplet testów i prób odbiorowych przy różnych poziomach mocy, a także testowali i weryfikowali pracę różnych urządzenia, wszystko w potwierdzenia niezawodności i bezpieczeństwa jednostki podczas jej dalszej eksploatacji.
Blok energetyczny nr 2 elektrowni jądrowej Novovoronezh-2 jest trzecim z serii bloków energetycznych tego typu zbudowanych w Rosji. Pierwszy podobny blok - nr 1 w elektrowni jądrowej Novovoronezh 2 - został oddany do użytku w 2016 roku, a jego produkcja wynosła dotychczas 18,3 mld kWh od momentu uruchomienia. Drugi blok został uruchomiony w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II w 2017 roku.
- Dzisiaj druga jednostka elektrowni jądrowej Novovoronezh została po raz pierwszy włączona do systemu energetycznego naszego kraju i przekazała pierwsze kilowatogodziny wyprodukowanej przez nią energii elektrycznej. To znaczące wydarzenie, które było możliwe dzięki długiej i produktywnej pracy dużego zespołu tysięcy specjalistów i setek organizacji. Przed oddaniem bloku do komercyjnej eksploatacji nadal pozostaje wiele do zrobienia, ale dziś mamy prawo rozmawiać o sukcesie projektu utworzenia EJ Novovoronezh 2, elektrowni jądrowej generacji III+, jako całości – powiedział Alexander Lokshin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego ds. zarządzania operacyjnego w Rosatom, prezes ASE IC.
- Sysnchronizacja drugiego bloku elektrowni jądrowej Novovoronezh odbyła się 12 dni przed terminem. Po włączeniu bloku do sieci rozpocznie się ruch próbny, który przewiduje stopniowe zwiększenie mocy do poziomu nominalnego - 100%. W grudniu 2019 roku musimy przekazać do komercyjnej eksploatacji blok energetyczny nr 2 elektrowni jądrowej Novovoronezh 2 – powiedział Andriej Pietrow - Dyrektor generalny koncernu Rosenergoatom, pierwszy wiceprzewodniczący ds. Budowy JSC ASEER.
Innowacyjna generacja bloków wyposażonych w reaktory III+ ma lepsze parametry techniczne i ekonomiczne, zapewniając absolutne bezpieczeństwo podczas pracy. Główną cechą bloku z reaktorem WWER-1200 jest połączenie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa, które sprawiają, że elektrownie jądrowe są tak odporne, jak to tylko możliwe, na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne. Cechą charakterystyczną systemów pasywnych jest ich zdolność do pracy w sytuacji braku zasilania i bez udziału operatora. Na bloku energetycznym z reaktorem WWER-1200 stosowane są następujące elementy: „pułapka stopionego rdzenia” – konstrukcja służąca do wyłapania stopionego rdzenia reaktora jądrowego; pasywny system odprowadzania ciepła powyłączeniowego, zaprojektowany tak aby przy braku wszystkich źródeł zasilania zapewnić długotrwałe usuwanie ciepła z rdzenia reaktora do atmosfery, itp. Bloki generacji III+ mają również ulepszone właściwości ekonomiczne, wydajność instalacji reaktora wzrosła o 20%, liczba personelu serwisowego została zmniejszona o 30-40%, żywotność projektowa głównych urządzeń została podwojona i wynosi 60 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 lat.
Obecnie EJ Novovoronezh jest największym producentem energii elektrycznej w obwodzie Woroneż. Zapewnia około 90% zapotrzebowania regionu na energię elektryczną i do 90% zapotrzebowania na ciepło w mieście Nowoworonież, zaopatruje w energię ponad 20 dużych przedsiębiorstw i 2,3 mln mieszkańców regionu.
Budowana od 2008 roku EJ Novovoronezh 2 składa się z 2 bloków wyposażonych reaktory WWER-1200 i docelowo zastąpi wycofywaną z eksploatacji EJ Novovoronezh, wyposażoną pierwotnie w 5 bloków (obecnie pracuje blok 4 z reaktorem WWER-440 V-179 o mocy netto 385 MWe i blok 5 wyposażony w reaktor WWER-1000 V-187 o mocy netto 950 MWe).