Serwis informacyjny

Polski dozór jądrowy z wizytą na budowie elektrowni jądrowej na Słowacji

Data dodania: wtorek, 30 października 2018, autor: nuclear.pl

Wiceprezes PAA Ewa Paluch wraz z Przewodniczącą Urzędu Dozoru Jądrowego Republiki Słowacji (UJD SR) przewodniczyły spotkaniu bilateralnemu, które odbyło się w dniach 24-25 października 2018 roku w Mojmirovcach na Słowacji. Głównym punktem spotkania urzędów jądrowych Polski i Słowacji była wizyta na terenie budowy elektrowni jądrowej Mochovce.

Spotkanie PAA z UJD w Mojmirovcach, fot. PAA
Spotkanie PAA z UJD w Mojmirovcach, fot. PAA

W trakcie spotkania wymieniono się informacjami dotyczącymi przygotowania obu dozorów jądrowych do wyzwań związanych z realizacją programów energetyki jądrowej. Delegacje wymieniły doświadczenia w zakresie nadzoru nad obiektami jądrowymi. Polska delegacja przedstawiła działania kontrolne w stosunku do reaktora badawczego MARIA, natomiast strona słowacka – działania wobec elektrowni jądrowych, w szczególności doświadczenia w zakresie zarządzania dokumentacją w procesie licencjonowania, oceny bezpieczeństwa i kontroli obiektów jądrowych.

Delegacja PAA odbyła wizytę w blokach nr 3 i 4 elektrowni jądrowej w Mochovcach. Budowa bloków 3 i 4 EJ Mochowce rozpoczęła się w 1986 roku i wznowiona została w 2008 roku po 16-letniej przerwie. Jednostki mają ewolucyjną konstrukcję opartą na ciśnieniowym reaktorze wodnym VVER-440 model V-213 ze zmodernizowanymi systemami bezpieczeństwa, które sprawiają, że jednostki są zgodne z aktualnymi słowckimi i międzynarodowymi normami bezpieczeństwa jądrowego. Moc każdej jednostki wynosi 471 MWe, ale Slovenské Elektrárne planuje ją zwiększyć do 535 MWe. Inwestycja znajduje się obecnie na ostatnim etapie realizacji – w sierpniu 2018 roku blok nr 3 przeszedł zimne testy. Uruchomienie bloku nr 3 jest planowane w 2019, zaś bloku nr 4 w 2020.

PAA utrzymuje bieżący kontakt z dozorem słowackim w celu zbierania aktualnych informacji o statusie budowy nowych bloków jądrowych w elektrowni Mochovce.

Spotkanie odbyło się w oparciu o Umowę pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o wczesnym powiadamianiu o awariach jądrowych, o wymianie informacji oraz o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej zawartą w Bratysławie dnia 17 września 1996 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze