Serwis informacyjny

Seminarium "Czarnobyl - co dalej?"

Data dodania: poniedziałek, 21 listopada 2016, autor: nuclear.pl

W imieniu organizatorów KN Energetyków Jądrowych URANIUM, Czarnobylców oraz STREFAZERO.ORG zapraszamy na seminarium, podczas którego można dowiedzieć się co w ogóle oznacza "wysokie promieniowanie", jak wygląda dzisiaj Czarnobylska strefa wykluczenia oraz co będzie się działo w tym miejscu przez następne 100 lat.

Sarkofag bloku 4 Czarnobylskiej EJ, fot. Portal nuclear.pl
Sarkofag bloku 4 Czarnobylskiej EJ, fot. Portal nuclear.pl

W dniu 30 listopada 2016 r. wypada 30. rocznica wybudowania Sarkofagu nad uszkodzonym w wyniku awarii blokiem reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Od kilku dni trwa nasuwanie nowego sarkofagu tzw. Arki, która do końca listopada na kolejne 100 lat przykryje starą konstrukcję. To koniec pewnej epoki, ponieważ zmieni się znany od lat krajobraz Czarnobyla. Nie oznacza to jednak, że problem zostanie na zawsze rozwiązany.

Pokażemy Wam prawdziwe oblicze Strefy. Strefy tętniącej życiem.

Naszymi prelegentami będą:

- dr inż. Paweł Janowski - Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. W swojej prezentacji pt. "Na zmarszczki rad, czyli o promieniowaniu słów kilka" w przystępny dla każdego sposób odpowie na pytania: Co to jest promieniowanie? Jak je zmierzyć i jakie są jego bezpieczne dawki? Czy promieniowanie jest szkodliwe? Jak się przed nim chronić?
Zapraszamy do wysłuchania tego ciekawego wstępu do kolejnych prezentacji.

- Karol Adamski - student Wydziału Energetyki i Paliw AGH, redaktor strony "Czarnobylcy", wielokrotny uczestnik wypraw do Czarnobylskiej Strefy. Podczas swojej prelekcji opowie o nowym sarkofagu (tzw. Arce). Trwająca wiele lat budowa pochłonęła już ponad 1,5 miliarda dolarów, a fundusze na nią dała m.in. Polska. Dziś intensywne prace dobiegają końca, zamykając pewien rozdział w historii Czarnobyla. Jak jest skonstruowana Arka? Ile ludzi pracuje przy jej budowie? Jak wygląda proces nasuwania nowego sarkofagu? Co będzie dalej z reaktorem nr 4? To tylko niektóre z pytań, na które odpowie nasz prelegent.

- Paweł Mielczarek - założyciel STREFAZERO.ORG, pierwszy w Polsce organizator wypraw do Czarnobyla. Paweł jeździ do Zony już 10 lat. Przez ten czas w jego wyprawach wzięły udział prawie 3 tysiące osób. Pomagał w realizacji filmu produkcji TVN "Czarnobyl - Wstęp Wzbroniony", wraz z polskim studiem The Farm 51 współtworzył aplikację wirtualnej rzeczywistości Chernobyl VR, umożliwił też realizację filmów wielu polskim YouTuberom m.in. TubeRiders, Naukowy Bełkot, MocnyVlog i wielu innych. W Strefie spędził łącznie prawie 1,5 roku i widział praktycznie wszystko. Jak zmienił się Czarnobyl przez ostatnie 10 lat? Czy jest to jeszcze opuszczone miejsce? Dlaczego ludzie przyjeżdżają, aby zamieszkać w Strefie? Kim są mieszkańcy Zony?
Jest wiele ciekawostek, które opowie Wam tylko on.

- Rafał Mińko - student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
Opowie krótko o trzytygodniowych praktykach studenckich w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, które odbył podczas tegorocznych wakacji. Odwiedził on wiele miejsc, do których wstęp ma tylko niewielkie grono specjalistów. Zobaczycie tętniące życie naukowe Zony, dowiecie się czym na co dzień zajmują się tamtejsi naukowcy, w jakich dziedzinach się specjalizują oraz jak wyglądają czarnobylskie laboratoria oraz składowiska odpadów promieniotwórczych.

Pragniemy pokazać Czarnobyl od "ludzkiej" strony. Nasi prelegenci odwiedzili Zonę wielokrotnie, a temat Czarnobyla jest ich pasją i częścią życia. Zapewniamy Was, że będzie ciekawie i nie będziecie się nudzić! Liczymy, że zalejecie naszych prelegentów falą pytań :)

Seminarium odbędzie się 28 listopada o godzinie 18:00 w sali U2 na terenie AGH w Krakowie.
Po wydarzeniu planujemy wspólne spotkanie w jednym z pobliskich klubów. Będziecie mogli zadać tak wiele pytań jak tylko chcecie.

Więcej szczegółów będziemy udostępniać na stronie wydarzenia na facebooku - https://www.facebook.com/events/1860100800943071/.

Do zobaczenia w poniedziałek, 28 listopada!

WSTĘP WOLNY.
W przypadku dużego zainteresowania organizatorzy zastrzegają sobie możliwość przeprowadzenia zapisów, aby wszyscy zmieścić się w udostępnionej nam sali.


Podziel się z innymi


Komentarze