Serwis informacyjny

PGE EJ1 ostatecznie rezygnuje z lokalizacji GˇSKI

Data dodania: poniedziałek, 4 lipca 2016, autor: nuclear.pl

W dniu 24 czerwca 2016 roku PGE EJ 1 wystąpiła do Wojewody Zachodniopomorskiego z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o wskazaniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej dla lokalizacji GˇSKI.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl
Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Spółka PGE EJ 1, odpowiedzialna za przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, przeprowadzi badania lokalizacyjne i środowiskowe w pełnym zakresie w dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim: LUBIATOWO-KOPALINO (gmina Choczewo, sołectwa Słajszewo, Jackowo) i ŻARNOWIEC (gminy Krokowa i Gniewino).

Decyzja Spółki dotycząca rezygnacji z prowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych w lokalizacji GˇSKI zapadła po przeprowadzeniu przez PGE EJ 1 w województwie pomorskim szeregu analiz, w tym wstępnej inwentaryzacji siedliskowej oraz analiz hydrogeologicznych, które potwierdziły, że lokalizacje: LUBIATOWO – KOPALINO i ŻARNOWIEC w największym stopniu spełniają kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej.

W związku z tym, w styczniu br. Spółka wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) z wnioskiem o przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia budowy elektrowni jądrowej wyłącznie w dwóch lokalizacjach tj.: LUBIATOWO-KOPALINO i ŻARNOWIEC. W dniu 25 maja 2016 r. roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał postanowienie o zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko dla wskazanych powyżej przez PGE EJ 1 wariantów lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, co oznacza rezygnację Spółki z przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych w lokalizacji GˇSKI (gmina Mielno).


Podziel się z innymi


Komentarze