Serwis informacyjny

Ekspert PGE EJ1: Elektrownia jądrowa to decyzja na 100 lat

Data dodania: poniedziałek, 17 sierpnia 2015, autor: RynekInfrastruktury.pl

– Bloki są zaprojektowane do eksploatacji na okres 60 lat. Praktyka pokazuje, że nawet reaktory poprzedniej generacji uzyskały przedłużenie licencji na eksploatację co najmniej o kilkanaście lat. Oznacza to związanie się z partnerem, będącym dostawcą technologii, na okres nawet do 100 lat! – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, Władysław Kiełbasa, ekspert PGE EJ1.

Władysław Kiełbasa, fot. Portal nuclear.pl
Władysław Kiełbasa, fot. Portal nuclear.pl

Emilia Derewienko, „RynekInfrastruktury.pl”: Czy przy budowie elektrowni jądrowej chcielibyście się wzorować na zagranicznej technologii? Inżynierem kontraktu jest brytyjska firma AMEC, a Francuzi przekazali Wam normy techniczne.

Władysław Kiełbasa, ekspert PGE EJ 1: Normy techniczne dla urządzeń jądrowych są bardzo szczegółowe, ale nie są tożsame z wyborem konkretnej technologii. Wstępne konsultacje z zainteresowanymi konsorcjami w tzw. postępowaniu zintegrowanym zostały już przeprowadzone, ale nie jesteśmy w takim punkcie, że ta lista jest do końca zdefiniowana.

Kolejnym etapem będzie kwalifikacja konsorcjów do dialogu konkurencyjnego, zakwalifikowane zostaną nie więcej niż 3 konsorcja, w których będzie dostawca technologii i wykonawca prac „pod klucz”, partner strategiczny mający doświadczenie w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych oraz pozostali partnerzy biznesowi zapewniający finansowanie.

Wśród technologii będą brane pod uwagę jedynie te, które są obecnie komercyjnie dostępne, czyli te, które mają licencje z dozorów jądrowych w swoich krajach – krajach dostawców technologii. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z dostawcami technologii z takich krajów jak Japonia, Stany Zjednoczone, Francja czy Kanada. Proces rozmów z potencjalnymi dostawcami trwa od kilku lat.

Jak będzie wyglądało postępowanie przetargowe?

Postępowanie będzie prowadzone na zasadzie dialogu konkurencyjnego, po którym zostanie opracowana specyfikacja i konsorcja zostaną zaproszone do złożenia ofert. Wymagane będzie bezwzględne spełnienie naszych przepisów dotyczących bezpieczeństwa dla elektrowni jądrowej. Inne aspekty brane pod uwagę to oczywiście rozwiązania finansowo-ekonomiczne.

Wybrana zostanie oferta najkorzystniejsza, ale niekoniecznie najtańsza. Pod uwagę będą brane kryteria ważone z różnych dziedzin, np. gospodarki paliwem jądrowym, w tym postępowanie z paliwem wypalonym. Mówimy oczywiście o przedsięwzięciu o bardzo dalekiej perspektywie. Bloki są zaprojektowane do eksploatacji na okres 60 lat. Ponadto praktyka pokazuje, że nawet reaktory poprzedniej generacji uzyskały przedłużenie licencji na eksploatację co najmniej o kilkanaście lat. Oznacza to związanie się z partnerem, będącym dostawcą technologii, na okres nawet do 100 lat!

Co z planami na budowę drugiej elektrowni jądrowej?

W Programie Polskiej Energetyki Jądrowej przewidziana jest druga elektrownia. Takie plany zawarte są też w projekcie polityki energetycznej Polski do 2050 roku. Energetyka jądrowa powinna być trwałym elementem polskiego miksu paliwowego. W tym momencie jednak mówimy o budowie pierwszej elektrowni jądrowej i na tym zadaniu koncentrujemy nasze wysiłki.


Podziel się z innymi


Komentarze