Serwis informacyjny

Putin omówił z dyrektorem generalnym Rosatomu możliwość budowy 40 nowych bloków jądrowych

Data dodania: piątek, 10 stycznia 2014, autor: nuclear.pl

9 stycznia 2014 roku w rezydencji państwowej Nowo-Ogarjewo Prezydent Rosji Władimir Putin odbył robocze spotkanie z dyrektorem generalnym Rosatomu Siergiejem Kirijenko, który poinformował głowę państwa o wynikach pracy Państwowej Korporacji Rosatom w minionym roku oraz o planach perspektywicznych.

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z szefem Rosatom, fot. mat. pras.
Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z szefem Rosatom, fot. mat. pras.

Szef Korporacji Państwowej poinformował, że obecnie w pakiecie kontraktów zagranicznych Rosatomu jest 20 bloków energetycznych i że omawiana jest możliwość budowy kolejnych około 40 bloków elektrowni jądrowych. - Łącznie nasze kontrakty opiewają na 20 bloków. Po Fukushimie dwukrotnie zwiększyliśmy wolumen zamówień, przy czym rynek jako taki trochę podupadł. W przygotowaniu kolejne 40. Mam nadzieję, że przynajmniej jeden na dwa projekty uda się doprowadzić do stosownego kontraktu - powiedział Kirijenko.

Kirijenko zwrócił szczególną uwagę na kontrakty dotyczące budowy nowych elektrowni jądrowych w Chinach i Indiach. Przypomniał, że w Chinach specjaliści rosyjscy już zbudowali dwa bloki energetyczne Tajwańskiej elektrowni jądrowej, a partnerzy chińscy, po sprawdzeniu, jak działają te bloki, podjęli decyzje o przedłużeniu współpracy. - To ważne, że podjęli taką decyzję, dlatego że Chińczycy sami także budują jądrowe bloki energetyczne, budują u nich Amerykanie, budują Francuzi. Konkurencja jest ostra. I w warunkach takiej konkurencji zamówili u nas jeszcze dwa bloki, prace nad nimi już się rozpoczęły - podkreślił szef Rosatomu.

Według jego słów, jeżeli chodzi o budowę nowych bloków elektrowni jądrowej Kudankulam, to partnerzy indyjscy "potwierdzili przestrzeganie mapy drogowej (budowy nowych bloków), która została podpisana podczas ostatniej wizyty w Delhi".

Jak poinformował Siergiej Kirijenko, kolejny projekt dotyczy Wietnamu. - Mamy podpisany kontrakt na cztery bloki na jednym placu budowy, a partnerzy wietnamscy chcą zwiększyć ilość placów budowy.

W Turcji, jak powiedział szef Rosatomu, dobiegają końca prace przygotowawcze. - Wpłynęło zamówienie na główne urządzenia, w 2013 roku zakończyło się licencjonowanie, a w końcu grudnia - projektowanie elektrowni. Teraz projekt jest przekazywany do organów nadzoru.

Podsumowując wyniki 2013 roku Siergiej Kirijenko przypomniał, że uruchomiono pierwszy blok energetyczny Kudankulam w Indiach, wylano pierwszy beton na trzecim i czwartym bloku Tajwańskiej elektrowni jądrowej. Ponadto, jak powiedział, "położono kamień węgielny pod budowę głównego budynku Ostrowieckiej elektrowni jądrowej na Białorusi". Szef Rosatomu przypomniał, że rozpoczęto przygotowanie infrastruktury pod budowę elektrowni jądrowej w Jordanii, na której budowę Rosja wygrała przetarg międzynarodowy.

Mówiono także o kontrakcie na budowę elektrowni jądrowej w Finlandii. - Projekt jądrowy jest bardzo korzystny dla gospodarki rosyjskiej. Zyskujemy kontrakt - sama elektrownia to solidna suma, ale my mamy jeszcze kontrakt na wszystkie urządzenia, które są produkowane w przedsiębiorstwach rosyjskich, plus kontrakt na dostawę paliwa, a to jest elektrownia nowej generacji z gwarantowanym okresem eksploatacji 60 lat. A w rzeczywistości wychodzimy z założenia, że będzie ona funkcjonowała nie mniej niż 80 lat. A zatem przez 80 lat mamy możliwość dostarczania paliwa, urządzeń, prowadzenia napraw. Wszystko to pozwala na dodanie do wartości elektrowni kwotę dwukrotnie wyższą. Praktyczne prace dotyczące budowy elektrowni rozpoczną się za około dwa lata - powiedział szef Rosatomu.

Kirijenko stwierdził, że taki kontrakt "otwiera kolosalne możliwości eksportowe". - Uwzględniając podjętą przez was decyzję o możliwości wejścia także do kapitału zakładowego Fennovoima (zamawiający elektrowni jądrowej Hanhikivi-1 - red.) w Finlandii liczymy także na solidne dochody, ponieważ uzyskamy nie tylko dywidendy przypadające na ten udział, lecz także prawo odbierania energii elektrycznej po kosztach własnych. A elektrownia będzie wytwarzać tańszą energią elektryczną, niż obecne na rynku Finlandii - powiedział Kirijenko.

Podczas spotkania Siergiej Kirijenko poinformował także, że obecnie na terytorium kraju buduję się dziewięć bloków energetycznych. Uruchomienie nowego bloku w Biełojarskiej elektrowni jądrowej może nastąpić pod koniec lata br. - W marcu osiągniemy poziom krytyczny, a pod koniec lata przewidujemy uruchomienie - wyjaśnił.

Rosja zwiększa pakiet kontraktów na budowę elektrowni jądrowych bez uszczerbku dla przestrzegania surowych wymogów bezpieczeństwa tych obiektów. - Ten cały przyrost nie jest kosztem i ze szkodą dla bezpieczeństwa. Wszystkie wskaźniki bezpieczeństwa ulegają poprawie - powiedział szef Rosatomu na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem, na którym zademonstrował on głowie państwa materiały Światowego Stowarzyszenia Operatorów Elektrowni Jądrowych WANO. - Najważniejszym wskaźnikiem jest liczba uruchomień systemów ochrony w ciągu roku pracy. W 2013 roku ten wskaźnik jest u nas dwukrotnie lepszy, niż w Europie - oświadczył Kirijenko.


Podziel się z innymi


Komentarze