Serwis informacyjny

Ulepszona technika wykrywania zakażeń

Data dodania: wtorek, 25 czerwca 2002, autor: onet.pl

Udoskonaloną technikę wykrywania ognisk zakażeń przedstawiono na 49. dorocznym zjezdzie specjalistów medycyny nuklearnej w Los Angeles.

Symbol promieniowania
Symbol promieniowania

Medycyna nuklearna zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób za pomocą izotopów radioaktywnych. Przy użyciu gammakamery można zobrazować rozkład promieniotwórczego izotopu w tkankach nowotworów czy zmianach zapalnych. W przypadku zapaleń często używa się na przykład znakowanych promieniotwórczo białych krwinek.

Naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center udowodnili, że nowy preparat radioizotopowy (wykorzystywany dotychczas przy wykrywaniu raka płuc) umożliwia także skuteczne wykrywanie zakażeń i stanów zapalnych. Znakowany izotopem technetu środek o nazwie Tc99m Depreotide umożliwia wykrycie ogniska infekcji już w trzy godziny po podaniu. Przy tym wykrywa patologiczne procesy równie skutecznie, co wcześniejsze metody. Dokładność umiejscowienia zmian jest w wielu wypadkach większa niż przy innych badaniach, w tym w wypadku tomografii komputerowej.

Depreotide okazał się skuteczny w przypadku zapalenia płuc, zakażeń kości, nerek, osierdzia, pęcherzyka żółciowego, skóry oraz przy zakażeniach związanych z obecnością protez stawów.

Dotychczas stosowane preparaty izotopowe (których gromadzenie się w określonym miejscu wskazuje na proces zapalny) dawały wyniki dużo pózniej niż Depreotide - po 24-48 godzinach. Szybsza diagnoza jest nie do przecenienia w przypadku zagrażających życiu zakażeń.

Depreotide to niewielki, syntetyczny peptyd, który przyczepia się do białek zwanych receptorami somatostatyn. Pojawiają się one na komórkach raka płuca, ale również w przebiegu procesów zapalnych. Związany z receptorami radioaktywny peptyd daje w gammakamerze bardzo wyrazny obraz.


Podziel się z innymi


Komentarze