Serwis informacyjny

Hiszpańskie Kortezy domagają się zmiany antyatomowych planów rządu

Data dodania: piątek, 14 lutego 2025, autor: nuclear.pl

Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskich Kortezów Generalnych, przyjął rezolucję wzywającą tamtejszy rząd do wstrzymania planowanego odejścia od atomu w tym kraju. Za głosowały opozycyjne Partia Ludowa oraz Vox, przeciw koalicyjne Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) oraz Sumar.

Rezolucja przeszła 171 głosami za przy 164 przeciw i 14 wstrzymujących. Rezolucja nie jest wiążąca jednak ma silną wartośćsymboliczną wobec planów rządu Pedro Sancheza (PSOE), by do roku 2035 wyłączyć hiszpańskie elektrownie atomowe.

Jej przyjęcie stało się możliwe dzięki celowej absencji dwóch, wspierających rząd, partii katalońskich – Republikańskiej Lewicy Katalonii oraz Razem dla Katalonii. Ich posłowie nie popierają wprawdzie atomu jako takiego, nie zgadzają się jednak z niezaplanowanym ich zdaniem wygaszeniem tego sektora energetycznego i przemysłowego. Dodatkowo w debacie podkreślali, że Katalonia ponad 50% swojej energii elektrycznej czerpie z EJ Ascó i Vandellòs.

Tekst rezolucji wzywa rząd wydłużenia okresu pracy istniejących elektrowni i przyjęcia przepisów, które umożliwią ich konkurencyjną pracę na rynku energii. Rezolucja proponuje także by Narodowa Komisja Rynków i Konkurencji (CNMC) oraz Red Eléctrica (hiszpański operator systemu przeyłowego) przeprowadziły ocenę wpływu, jaki miałoby zamknięcie elektrowni zaplanowanych już etapowo do 2035 r., a także jego implikacji dla gwarancji dostaw energii elektrycznej.

W tej chwili w Hiszpanii pracuje siedem reaktorów w blokach o łącznej mocy 7,1 GWe, które produkują ponad 20% hiszpańskiej energii elektrycznej. W sześciu blokach pracują reaktory PWR, w jednym BWR. W przeszłości wyłączono trzy, stosunkowo małe bloki – po jednym PWR, BWR i UNGG – o łącznej mocy 1,2 GWe. Dodatkowo z powodu obowiązywania w latach 1984–1996 moratorium na budowę nowych bloków jądrowych, na zaawansowanym etapie budowy porzucono budowępięciu bloków o łącznej mocy ok. 3,7 GWe.

Hiszpańskie bloki jądrowe odstarczają ok. 20% energii elektrycznej w tym kraju. Kraj ten posiada silnie rozwinięty przemysł jądrowy – tamtejsze firmy wytwarzają do dziś niemal kompletne zestawy jądrowego układu wytwarzania pary, w tym rurociągi, wytwornice pary i stabilizatory ciśnienia. Na terenie Hiszpanii znajdują się również zakłady produkujące paliwo jądrowe.

Na zdjęciu nieukończona EJ Lemóniz, fot. Mikel Arrazola - Irekia / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)


Podziel się z innymi


Komentarze