Serwis informacyjny

Droga do EJ Lubiatowo-Kopalino z kompletem decyzji środowiskowych

Data dodania: poniedziałek, 3 lutego 2025, autor: nuclear.pl

Gdański Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o wydaniu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzji środowiskowej dla drugiego odcinka trasy, czyli od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce na S6.

Mapa lokalizacji Elektrowni Jądrowej Lubiatowo-Kopalino, fot. PEJ
Mapa lokalizacji Elektrowni Jądrowej Lubiatowo-Kopalino, fot. PEJ

Droga projektowana jest po nowym śladzie i będzie łączyć aktualnie budowaną S6 z elektrownią. Dla obu odcinków jednojezdniowej drogi o przekroju 1x2 w klasie GP (główna ruchu przyspieszonego) opracowane zostały dwa warianty przebiegu trasy o takim samym stopniu szczegółowości. We wnioskach o uzyskanie DŚU GDDKiA wskazała jako preferowany wariant, w którym trasa omija Choczewko i biegnie bliżej miejscowości Kurowo.

Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawców robót w systemie Projektuj i buduj dla każdego z zadań. Wykonawcy będą odpowiedzialni za opracowanie projektu budowlanego wraz z materiałami niezbędnymi do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz innych niezbędnych opracowań. Po uzyskaniu decyzji ZRID, wydanej przez Wojewodę Pomorskiego, rozpoczną się prace budowlane.

W sierpniu 2024 roku ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi krajowej do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino”, zlokalizowanej w gminie Choczewo. Inwestycję podzielono na dwa zadania: od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213 (ok. 11 km) oraz od DW213 do węzła Łęczyce na S6 (ok. 15 km). Dodatkowo, w ramach obecnie powstającej S6 Leśnice - Bożepole Wielkie, wykonany zostanie łącznik między drogą powiatową w Łęczycach a drogą ekspresową S6, który skomunikuje nową drogę krajową z węzłem Łęczyce.

Budowa drogi krajowej do elektrowni jądrowej to ważna inwestycja nie tylko z perspektywy strategicznej, ale również z punktu widzenia mieszkańców tamtejszych terenów. Nowa trasa zwiększy przepustowość układu komunikacyjnego, odciąży sieć dróg lokalnych, a dodatkowo skróci czas przejazdu między Trójmiastem i nadmorskimi miejscowościami w gminie Choczewo. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżnych. Będzie miała również kluczowe znaczenie w sezonie turystycznym, stanowiąc alternatywę dojazdu nad Bałtyk.


Podziel się z innymi


Komentarze