Serwis informacyjny
Skończył się dziesięciodniowy okres Dunkelflaute – niemal zerowej generacji energii z wiatru i słońca
Data dodania: sobota, 16 listopada 2024, autor: nuclear.pl
Przez dziesięć dni pomimo 10,5 GW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych oraz 20,2 GW w fotowoltaice z powodu niskiej wietrzności oraz niskiego nasłonecznienia, niemal cała energia w Polsce i reszcie Europy była generowana ze źródeł dyspozycyjnych. W naszym kraju był to głównie węgiel kamienny oraz brunatny, a także gaz ziemny.
W okresie tym niemożliwy był także znaczny import energii – Dunkelflaute jest stabilnym zjawiskiem pogodowym, występującym na terenie niemal całego kontynentu jednocześnie. Z kolei długi okres trwania zjawiska – niemal 250 godzin, powoduje, że magazyny energii stają się bezużyteczne, nie są w stanie zapewnić rezerwy energii na tak długi okres.
Także z powodu takich długotrwałych zjawisk potrzebujemy atomu – zeroemisyjnego źródła energii niezależnego od pogody. Jednocześnie konieczne jest określenie takiego przyszłego miksu energetycznego, który spowoduje minimalizację cen płaconych przez odbiorców energii. Decydenci z kolei muszą wypracować na poziomie krajowym i europejskim taki model współpracy źródeł nieskoemisyjnych – OZE i atomu, który zapewni im równy dostęp do rynku energii.