Serwis informacyjny

Dalsze parlamentarne pytania o polską energetykę jądrową

Data dodania: środa, 4 września 2024, autor: nuclear.pl

Do grona parlamentarzystów zaniepokojonych stanem polskiej transformacji energetycznej i brakiem określenia roli jaką ma w niej pełnić energetyka jądrowa dołączyła senatorka Partii Razem Anna Górska, która skierowała pismo do Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Obrady Senatu RP, fot. Łukasz Kamiński / Kancelaria Senatu
Obrady Senatu RP, fot. Łukasz Kamiński / Kancelaria Senatu

W oświadczeniu skierowanym do Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, senatorka prosi o udostępnienia analiz dotyczących scenariuszy polskiego miksu energetycznego, na które ten powoływał się w Sejmie.

W oświadczeniu padły też pytania o wybór kolejnej lokalizacji pod elektrownię jądrową, przewidzianą w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. W szczególności pada pytanie czym, wspomniane przez Pełnomocnika prace różnią się od tych zawartych w studium wykonanym ponad dekadę temu na zlecenie Ministerstwa Gospodarki oraz prac realizowanych w ramach Projektu DEsire finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Ważnym punktem jest pytanie o przyszłość projektu elektrowni w Koninie-Pątnowie, zwłaszcza w kontekście pozytywnych ocen technologii koreańskiej w czeskim postępowaniu konkurencyjnym dotyczącym EJ Dukovany. Senatorka chce również wiedzieć, czy Program Polskiej Energetyki Jądrowej zostanie rozszerzony o dokument obejmujący cały sektor jądrowy, a nie tylko budowę jednej elektrowni na Pomorzu.

Padają też pytania o skoordynowany nadzór nad projektami realizowanymi przez państwowe podmioty, takie jak PGE, Industria, KGHM oraz Orlen. Senatorka pyta kiedy niepowiązane z sobą prace tych spółek doczekają się spójnej, rządowej strategii. Pomiędzy wierszami można wyczuć zarzut, że obecna sytuacja rodzi paraliż decyzyjny oraz powoduje wzajemną kanibalizację projektów. Wprost pada też pytanie czy podział kompetencji w sektorze jądrowym pomiędzy Biuro Pełnomocnika i cztery ministerstwa jest optymalne z punktu widzenia transformacji energetycznej i budowy energetyki jądrowej w Polsce.

Oświadczenie porusza także kwestie kosztów inwestycji oraz modeli finansowania projektów jądrowych. Senatorka pyta, czy rozważano inne modele niż kontrakt różnicowy dla EJ Lubiatowo-Kopalino, np. Mankala czy SaHo, i jakie były wyniki tych analiz, w tym jaki model został określony jako najtańszy i minimalizujący ryzyko inwestycyjne?. Chce również poznać szczegóły dotyczące harmonogramu inwestycji w EJ Lubiatowo-Kopalino, w tym rozbicie na poszczególne fazy, od licencjonowania po rozruch kolejnych bloków. Wreszcie, senatorka domaga się odpowiedzi w kwestii zabezpieczenia mocy produkcyjnych tzw. long lead items na potrzeby realizacji do EJ Lubiatowo-Kopalino.

Na sam koniec, z racji że Pełnomocnik – pan Maciej Bando jest również Wiceministrem Klimatu i Środowiska, padają pytania kiedy można spodziewać się opracowania i publikacji kluczowych dokumentów strategicznych, bedących w gestii tego ministerstwa, w tym:
– KPEiK,
– Polityki Energetycznej Polski,
– Strategii dla Ciepłownictwa.

Oświadczenie senatorskie to forma zbliżona do interpelacji poselskiej, w której senator przedstawia swoje stanowisko lub zwraca uwagę na ważne kwestie społeczne, polityczne lub lokalne, poza bieżącą debatą ustawodawczą.


Podziel się z innymi


Komentarze