Serwis informacyjny
COP28: 4,2 miliarda dolarów na uniezależnienie się od Rosji w zakresie łańcucha dostaw paliw jądrowych
Data dodania: niedziela, 10 grudnia 2023, autor: nuclear.pl
Podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, liderzy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Francji i Wielkiej Brytanii zobowiązali się przeznaczyć w ciągu trzech najbliższych lat 4,2 miliarda dolarów na uniezależnienie się od Rosji w zakresie łańcucha dostaw paliw jądrowych.
Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę mocy przeznaczonych do wzbogacania i konwersji uranu, a więc elementów cyklu paliwowego w których globalnie dużym graczem nadal jest Rosja. Jest to kolejny krok programu wypierania Rosji z łańcucha dostaw paliw jądrowych, który został ogłoszony w kwietniu 2023 podczas szczytu państw G7.
Dotychczasowe działania zmierzające do zmniejszenia udziału Rosji w globalnym rynku to m.in inwestycja francuskiego Orano w rozbudowę zakładów wzbogacania uranu Georges Besse II oraz amerykański projekt ustawy całkowicie zakazującej importu wzbogaconego uranu z Rosji.
W krajach Unii Europejskiej, Rosja odpowiada za ok. 20% usług konwersji uranu oraz ok. 30% usług jego wzbogacania, przy czym rok do roku uzależnienie spadło o 1/5. Agencja Dostaw Euratomu (ESA) zwraca uwagę na konieczność budowy nowych mocy w celu zwiększenia unijnej autonomii paliwowej.
ESA zwraca także uwagę na konieczność zabezpieczenia uranu wzbogaconego do ok. 20% na potrzeby reaktorów badawczych a także konieczność budowy zakładów produkcji stabilnych izotopów na potrzeby napromieniań radioizotopów medycznych. Unia Europejska nie posiada odpowiednich prerogatyw by je zbudować, a całkowita odpowiedzialność spoczywa tutaj na krajach członkowskich.