Serwis informacyjny

Po przerwie remontowej uruchomiono 1. blok południowoafrykańskiej EJ Koeberg

Data dodania: środa, 22 listopada 2023, autor: nuclear.pl

Po ponadrocznej przerwie remontowej uruchomiony został pierwszy blok południowoafrykańskiej Elektrowni Jądrowej Koeberg.

W czasie remontu wymieniono między innymi wszystkie trzy wytwornice pary oraz głowicę zbiornika ciśnieniowego reaktora. Było to przygotowanie do przedłużenia zezwolenia na eksploatację bloku – pierwotne wygasa w lipcu przyszłego roku. Również w przyszłym roku mają zostać przeprowadzone analogiczne prace dla bloku nr 2.

Pierwotnie remont miał potrwać pół roku, jego realizacja natrafiła jednak na liczne problemy. Wśród największych operator wymiania kłopoty z dostępnością wykwalifikowanych techników oraz zmiany w oryginalnym harmonogramie – odstawienie bloku przesunięto z grudnia na luty, tak by choć częściowo pokryć zapotrzebowanie w letnim (na półkuli południowej) szczycie energetycznym. Problemem było też zamawianie komponentów u chińskiego dostawcy oraz związane z tym zarzuty o korupcję.

W Elektrowni Jądrowej Koeberg pracują dwa reaktory wodne ciśnieniowe, w blokach o mocy elektrycznej netto 930 MW. Reaktory należą do francuskiej linii CP1, która została zaprojektowana przez Westinghouse. Oba bloki łącznie dostarczają do sieci ok. 5% południowoafrykańskiej energii elektrycznej.

Na przełomie wieków planowana była budowa bloku Koeberg 3 w eksperymentalnej technologii reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem (HTGR). Moc cieplna reaktora miała wynieść 400 MWt. Co ciekawe był to jedyny jak do tej pory projekt reaktora HTGR, który faktycznie miał wyprowadzać z rdzenia ciepło wysokotemperaturowe – planowano obieg Braytona z temperaturą helu ok. 900°C. Obecnie działający, jedyny na świecie chiński HTR PM wyprowadza ciepło w postaci strumienia pary 560°C, 13 MPa a więc takiej jak bloki węglowe. Projekt zarzucono w 2009 roku, powodem był brak postępów prac projektowych. Wydano na jego realizację przez dekadę ok 1,3 mld USD, końcowe szacunki określały, że dopięcie projektu oraz budowa bloku jądrowego kosztowałyby kolejne 4 mld USD.

Na zdjęciu bloki EJ Koeberg 1 i 2, fot. Philipp P Egli, CC BY 3.0


Podziel się z innymi


Komentarze