Serwis informacyjny

PAA: uruchomiono kolejne stacje PMS

Data dodania: poniedziałek, 24 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła na przełomie czerwca i lipca trzy dodatkowe stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Znajdują się one w województwie podlaskim w miejscowościach Waliły, Sidra i Hajnówka. Dodatkowo wymieniono stację w Zielonej Górze.

Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce
Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce

3 nowe urządzenia dołączyły do 54 działających już w Polsce stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. permanent monitoring station), których właścicielem jest PAA. Stacje systemu pomiaru poziomu stężenia w powietrzu pierwiastków promieniotwórczych zapewniają wczesne wykrywanie skażeń promieniotwórczych. Wyniki tego systemu publikowane są na dedykowanej stronie PAA.

Od 2016 roku Państwowa Agencja Atomistyki sukcesywnie rozbudowuje i modernizuje system stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Rozwój systemu monitoringu radiacyjnego kraju wynika przede wszystkim z Programu polskiej energetyki jądrowej. Zgodnie z zapisami programu jądrowego do 2033 r. w kraju ma działać minimum 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

W 2022 roku uruchomiono 13 nowych stacji PMS. W 2023 roku do tej pory uruchomiono w nowych lokalizacjach 2 stacje w woj. lubelskim (Krasnystaw, Horodyszcze) oraz 3 stacje w woj. podlaskim (Sidra, Waliły, Hajnówka). Dodatkowo wymieniono wysłużoną stację w Zielonej Górze. Większa liczba stacji to lepsze możliwości analityczne PAA i szybsza reakcja w przypadku sytuacji kryzysowych.

Państwowa Agencja Atomistyki nadzoruje sytuację radiacyjną w kraju 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W skład polskiego monitoringu radiacyjnego wchodzą m. in. wspomniane, nowoczesne stacje PMS, których wskazania na bieżąco analizują eksperci z Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA. PAA dysponuje również danymi ze stacji PMS, które należą do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, jak również danymi ze stacji ASS-500, których właścicielem jest Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.


Podziel się z innymi


Komentarze