Serwis informacyjny
Chiny uruchamiają eksperymentalny reaktor chłodzony ciekłymi solami
Data dodania: poniedziałek, 19 czerwca 2023, autor: nuclear.pl
Szanghajski Instytut Fizyki Stosowanej (SINAP) otrzymał od chińskiego dozoru jądrowego zezwolenie na eksploatację swojego eksperymentalnego reaktora chłodzonego ciekłymi solami (MSR).
TMSR-LF1, bo tak nazywa się reaktor, jest małym urządzeniem doświadczalnym o mocy 2 MWt. Obiekt nie będzie generował energii elektrycznej, lecz posłuży zdobyciu doświadczeń z eksploatacją tego typu reaktora. Paliwem i jednocześnie chłodziwem będzie tzw. FliBe, czyli mieszanina fluorku litu i fluorku berylu, w której rozpuszczony będzie uran-235 o wzbogaceniu 20% oraz tor. Za moderator służy beryl oraz grafit. Ciepło jest odprowadzane z reaktora poprzez obieg pośredni, również z krążącymi solami FliBe, jednak naturalnie już bez uranu. Temperatura w rdzeniu ma wynieść 650°C
Będzie to pierwszy działający na ziemi reaktor MSR od czasu wyłączenia amerykańskiego MSRE w roku 1969 oraz maleńskiego, chińskiego zestawu krytycznego dwa lata później. Wobec tego konieczne jest zdobycie od nowa doświadczeń dotyczących eksploatacji takiego urządzenia, a także pogłębione badania nad materiałami i ich korozją oraz zachowaniem i przerobem paliwa jądrowego w nietypowej postaci. Chiny rozpoczęły swój program MSR w latach 1970-tych, jednak został on prędko porzucony, a inżynierowie zajęli się budową pierwszego chińskiego PWR – efektem był CNP-300 w Qinshan.
Jest to jedyny współczesny program MSR na świecie, który doczekał się fazy realizacji. Pierwotne plany zakładały jego uruchomienie w roku 2015, a w 2020 miała już działać wersja 10 MWt. Do tego droga jeszcze daleka.
fot. SINAP