Serwis informacyjny

Fortum i KHNP będą współpracować w zakresie energetyki jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 5 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

30 maja fiński państwowy koncern energetyczny Fortum podpisał porozumienie (Memorandum of Understanding) z firmą Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. – właścicielem i operatorem koreańskiego parku elektrowni jądrowych oraz dostawcą technologii dla cywilnej energetyki jądrowej.

Jak informuje wydany komunikat prasowy Fortum, „zakres memorandum obejmuje współpracę i wymianę informacji dotyczących przyszłych elektrowni jądrowych, nowych konstrukcji reaktorów a także bezpiecznej i efektywnej eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych. Memorandum to jest rozszerzeniem trwającej już współpracy w celu wspólnego badania możliwości budowy nowych mocy jądrowych. Pierwsze memorandum pomiędzy Fortum i KHNP zostało podpisane w 2018 roku”.

Nowe memorandum związane jest z prowadzonym obecnie przez Fortum studium wykonalności dla nowych mocy jądrowych. W ramach zakrojonego na dwa lata projektu rozpoczętego w listopadzie 2022 roku, fiński koncern bada zagadnienia handlowe, techniczne oraz społeczne dla potencjalnej realizacji nowych jądrowych bloków energetycznych w Finlandii, zarówno „małych” (SMR), jak i tradycyjnych wielkoskalowych. W ramach prac Fortum współpracuje z szeregiem dostawców technologii, obok KHNP także z Rolls-Royce SMR, EDF a także podmiotami fińskimi: producentem stali nierdzewnej Outokumpu oraz spółką energetyczną HELEN (d. Helsingin Energia).

Fortum jest właścicielem i operatorem jednej z dwóch fińskich elektrowni jądrowych – EJ Loviisa – z dwoma reaktorami wodnymi ciśnieniowymi WWER-440 W-213. Jest też współwłaścicielem szwedzkich elektrowni Oskarshamn (1 x BWR-3000, 43% udziałów) oraz Forsmark (2 x BWR-2500, 1 x BWR-3000, 22% udziałów) oraz udziałowcem Teoliisuuden Voima (TVO, 27% udziałów), właściciela i operatora drugiej fińskiej elektrowni jądrowej Olkiluoto (2 x BWR-2500, 1 x EPR). Łącznie Fortum deklaruje w swoim portfolio dysponowanie mocą 2823 MW w źródłach jądrowych. Dostarczają one 23,4 TWh energii elektrycznie rocznie, co stanowi ok. 53% rocznego wytwarzania we wszystkich obiektach koncernu – branża jądrowa ma zatem dlań niebagatelne znaczenie.

Warto przypomnieć, że w pierwszej dekadzie obecnego stulecia Fortum starało się o uzyskanie zgody na budowę trzeciego bloku w EJ Loviisa. Rozważano jednostki o mocach od 1000 do 1700 MW: Toshiba ABWR, GE Hitachi ESBWR, WWER-1200, APR-1400 oraz EPR. Analizowano także możliwość wykorzystania nowego bloku do zasilania Helsinek w ciepło. Wniosek o decyzję zasadniczą został jednak odrzucony przez fińskie władze w kwietniu 2010 roku. Miesiąc później wydano takie decyzje dla dwóch innych inwestycji: Olkiluoto 4 (wniosek złożony przez TVO) oraz Hanhikivi 1 (Fennovoima). Niestety żadna z nich nie powstała. Projekt Olkiluoto 4 został zarzucony przez inwestora w 2015 roku, natomiast kres inwestycji w Hanhikivi położyła rosyjska inwazja na Ukrainę. Wskutek tego niekorzystnego splotu okoliczności obecnie nie jest przygotowywana w Finlandii żadna konkretna inwestycja w nowy blok jądrowy. Wydaje się, że Fortum co najmniej rozważa zmianę tego stanu rzeczy, jednak w praktyce plany rozbudowy parku fińskich bloków jądrowych zostały cofnięte o niemal dwie dekady.


Podziel się z innymi


Komentarze