Serwis informacyjny

Krótka historia budowy hiszpańskiej Elektrowni Jądrowej Lemóniz

Data dodania: piątek, 2 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy przedstawiać wybudowane w większości, ale nigdy nieuruchomione bloki jądrowe. Dziś przedstawimy Wam informacje na temat budowy hiszpańskiej Elektrowni Jądrowej Lemóniz.

Elektrownia Jądrowa Lemóniz była budowana w prowincji Bizkaia w Kraju Basków w Hiszpanii. Prace nad budową dwóch bloków o mocy 900 MWe każdy, wyposażonych w reaktory wodne ciśnieniowe PWR rozpoczęły się w kwietniu 1972 roku.

Budowa była wielokrotnie przerywana, ze względu na fakt, iż stała się obiektem kontrowersji i silnych protestów społecznych. Część społeczeństwa obawiała się potencjalnego zagrożenia dla środowiska naturalnego i bezpieczeństwa jądrowego. Protesty te doprowadziły do wzrostu napięcia społecznego i zakłóceń na placu budowy.

Plac budowy był również wielokrotnie atakowany przez organizację ETA (Euskadi Ta Askatasuna), na terenie budowy dochodziło do strzelanin i podkładania ładunków wybuchowych. W 1977 roku zginął strażnik a w 1978 roku w wyniku ataku na elektrownię zostało zabitych dwóch robotników. Do podobnych incydentów dochodziło również później, w styczniu 1981 roku ETA porwała i zabiła głównego inżyniera budowy José Maríę Ryana.

W 1979 roku miał miejsce wypadek w amerykańskiej Elektrowni Jądrowej TMI, co spowodowało ogromne obawy i niepokój wśród mieszkańców Hiszpanii. To zdarzenie wzmocniło opór społeczny wobec dokończenia budowy elektrowni Lemóniz i przyczyniło się do decyzji o przerwaniu prac.

W wyniku protestów społecznych i rosnących obaw związanych z energią jądrową, rząd hiszpański podjął decyzję o przerwaniu prac nad elektrownią Lemóniz w 1983 roku. Elektrownia nie została ukończona i nigdy nie weszła do eksploatacji, budowę ostatecznie przerwano w 1984 roku.

fot. Mikel Arrazola - Irekia / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)


Podziel się z innymi


Komentarze