Serwis informacyjny

IAE: inwestycje w budowę elektrowni jądrowych w 2023 roku wzrosną o 18%

Data dodania: poniedziałek, 29 maja 2023, autor: nuclear.pl

Jak podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna IAE w najnowszym numerze World Energy Investment globalne inwestycje w budowę elektrowni jądrowych w 2023 roku wzrosną o 18% i osiągną 63 miliardy dolarów, ponad dwukrotnie więcej niż w 2015 roku (29 miliardów dolarów).

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

W energetykę na całym świecie ma zostać zainwestowane w 2023 roku około 2,8 bln dolarów, z czego ponad 1,7 bln ma zostać przeznaczone na czyste technologie – w tym odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne, energię jądrową, sieci, magazynowanie, paliwa niskoemisyjne, poprawę wydajności i pompy ciepła.

Połowa wzrostu w zakresie energetyki jądrowej – 17 z 34 miliardów dolarów – będzie pochodzić z krajów OECD, w tym Turcji, gdzie budowane są cztery bloki Elektrowni Jądrowej Akkuyu. Poza Turcją nowe moce wytwórcze uruchomią Stany Zjednoczone, gdzie jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie czwartego bloku Elektrowni Jądrowej Vogtl oraz Wielka Brytania, gdzie trwa budowa dwóch nowych bloków EPR w Hinkley Point.

Ważnym motorem rozwoju światowego przemysłu jądrowego pozostają Chiny, gdzie do końca 2023 roku inwestycje powinny wzrosnąć o 26% (do 15 mld USD wobec 12 mld USD w 2022 i 10 mld USD w 2015). Według PIRS MAEA w Chinach pracuje 55 bloków o łącznej mocy 53,2 GW, a kolejnych 21 o mocy 21,6 GW jest w budowie.

Budowę 17 nowych bloków WWER do 2035 roku zapowiedział również rosyjski Rosatom, który mierzy się z koniecznością wyłączenia wszystkich 10 bloków RBMK w najbliższych 10 latach. Jednocześnie kraj chce utrzymać 25% poziom produkcji energii elektrycznej z elektrowni jądrowych w bilansie energetycznym kraju w latach czterdziestych.

Duże inwestycje w energetykę jądrową zapowiadają również kraje europejskie tj. Polska, Czechy, Holandia, Wielka Brytania, Słowenia, Bułgaria czy Węgry.


Podziel się z innymi


Komentarze