Serwis informacyjny

91 lat temu powstał Instytut Radowy w Warszawie

Data dodania: poniedziałek, 29 maja 2023, autor: nuclear.pl

29 maj 1932 roku w Warszawie w obecności m.in Marii Skłodowskiej-Curie oraz Prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego odbyła się uroczystość otwarcia Instytutu Radowego, którego pierwszym dyrektorem został dr med. Franciszek Łukaszczyk. Powstanie Instytutu było jednym z największych marzeń Marii Skłodowskiej-Curie.

Podczas uroczystości Maria Skłodowska-Curie przekazała Instytutowi pierwszy gram radu o wartości ponad pół miliona ówczesnych złotych, ofiarowany przez kobiece stowarzyszenia polonijne w USA i Kanadzie.
Początkowo Instytut zatrudniał jedynie dwóch lekarzy i jedną pielęgniarkę oraz dysponował 5 aparatami do rentgenoterapii i 166 ładunkami radowymi (tubki i igły).

W 1937 roku liczba łóżek wzrosła z 45 do 100. Zespół Instytutu rozwinął jednocześnie działalność dydaktyczno-naukową: organizując dla lekarzy kursy i wystawy o tematyce onkologicznej, publikując prace naukowe.

Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój Instytutu. Dopiero po wojnie, w listopadzie 1945 roku w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej zapadła decyzja o odbudowie Instytutu Radowego w Warszawie, którego działalność została wznowiona w 1947 roku.

Obecnie, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - PIB, jest największą placówką onkologiczną w Polsce. Siedziba Instytutu znajduje się na warszawskim Ursynowie. Posiada on także dwa oddziały: Centrum Onkologii w Krakowie i Centrum Onkologii w Gliwicach.


Podziel się z innymi


Komentarze