Serwis informacyjny

Włoska Izba Deputowanych daje zielone światło dla energetyki jądrowej

Data dodania: środa, 10 maja 2023, autor: nuclear.pl

Jak podała wczoraj agencja informacyjna ANSA, izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej (Izba Deputowanych), zatwierdziła wniosek rządzącej większości o ponowne rozważenie przez rząd wykorzystania energii jądrowej w kraju.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

W zatwierdzonym wniosku wezwano rząd do „oceny możliwości włączenia energii jądrowej, jako alternatywnego, czystego źródła produkcji energii, do krajowego miksu energetycznego w celu przyspieszenia dekarbonizacji Włoch”.

Włochy w swojej historii eksploatowały 4 elektrownie jądrowe, uruchamiając w 1964 roku pierwszy blok z reaktorem chłodzonym gazem typu Magnox w EJ Latina o mocy 153 MWe oraz blok BWR o mocy 150 MWe w EJ Garigliano. Rok później uruchomiono blok PWR o mocy 260 MWe w EJ Enrico Fermi a w 1981 roku blok BWR-4 o mocy 860 MWe w EJ Caorso. Wszystkie te bloki zostały zamknięte do 1990 roku po włoskim referendum w sprawie energii jądrowej z 1987 roku.

W wyniku referendum przerwano również w 1988 roku ukończoną niemal EJ Montalto di Castro składającą się z dwóch bloków BWR-4, każdy o mocy 982 MWe.

Próbę zmiany tej decyzji podjął w 2008 roku rząd, który nazwał wycofywanie się z energetyki jądrowej „strasznym błędem, którego koszt wyniósł ponad 50 mld euro”. Minister Rozwoju Gospodarczego Claudio Scajola zaproponował budowę aż 10 nowych reaktorów w celu zwiększenia udziału energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej do około 25% do 2030 roku.

Jednak po katastrofie w Japonii w 2011 roku rząd włoski wprowadził roczne moratorium na plany przywrócenia energetyki jądrowej. W dniach 11-12 czerwca 2011 roku włoscy wyborcy przegłosowali referendum w sprawie anulowania planów budowy nowych reaktorów. Za zakazem budowy głosowało ponad 94% elektoratu, w tym 55% uprawnionych do głosowania, czyniąc głosowanie wiążącym.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze