Serwis informacyjny

Zakończono czyszczenie basenów wypalonego paliwa w Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: środa, 12 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

Ignalińska Elektrownia Jądrowa opublikowała informację o postępach w realizacji projektu polegającego na czyszczeniu basenów wypalonego paliwa z fragmentów paliwa jądrowego czy innych zanieczyszczeń przy użyciu specjalnie zamontowanych urządzeń.

Prace nad usuwaniem fragmentów uszkodzonego paliwa jądrowego i innych zanieczyszczeń z basenów pierwszego bloku były prowadzone przez rok od września 2021 roku do wrzesień 2022 roku. W przypadku drugiego bloku, dzięki zdobytemu doświadczeniu, proces ten został skrócony o połowę i trwał od lipca 2022 roku do połowy grudnia 2022 roku.

W trakcie realizacji projektu wykonawca prac, firma Höfer & Bechtel GmbH dostarczył podwodny sprzęt oświetleniowy i podwodną kamerę wideo, a także różne chwytaki. Zapewniono również sprzęt do zbierania osadów - separator przeznaczony do zbierania ciężkich cząstek, wiórów i piasku z dna basenów. Sprzęt ten był używany wcześniej do usuwania uszkodzonego paliwa w drugim bloku.

Głównym celem basenów jest tymczasowe składowanie i chłodzenie wypalonego paliwa jądrowego pod ochronną warstwą wody. Oprócz zestawów paliwowych w basenie, podzielonym na odpowiednie sekcje, tymczasowo przechowywano specjalne narzędzia technologiczne ładowane do rdzenia reaktora oraz niektóre elementy konstrukcji reaktora.

Przez cały okres eksploatacji bloków, tj. od końca 1983 roku, z różnych powodów na dnie basenów gromadziły się zanieczyszczone narzędzia, pierścienie grafitowe, uszkodzone elementy zestawów paliwowych. Wszystkie te przedmioty zostały pokryte warstwą mułu o grubości 10-15 cm, która nie mogła zostać usunięta podczas pracy elektrowni, ponieważ przez cały czas wypalone paliwo jądrowe wymagało chłodzenia.

Stan dna zbiorników odkryto podczas pierwszej ich inspekcji po dostarczeniu przez wykonawcę sprzętu do podwodnych pomiarów i oświetlenia. Do przeprowadzenia prac oczyszczających wybrano tylko te sekcje basenów, w których składowano wypalone paliwo jądrowe i w których potencjalnie mogło dojść do jego wycieków czy innych zanieczyszczeń. Całkowita objętość oczyszczonego basenu wyniosła 2 834 m3.

Ignalińska Elektrownia Jądrowa, która wykorzystywała reaktory typu RBMK-1 500, jako pierwsza na świecie przeprowadziła całkowite oczyszczenie dna basenów wypalonego paliwa i otrzymała oficjalne potwierdzenie, że całe wypalone paliwo jądrowe, w tym możliwe "wycieki", zostały wywiezione w kontenerach CONSTOR®RBMK-1500/M2 do tymczasowego przechowalnika wypalonego paliwa.

Projekt demontażu i dekontaminacji elektrowni jest finansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu na rzecz Wsparcia Likwidacji Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze