Serwis informacyjny

Westinghouse dostarczy paliwo do czeskich reaktorów WWER-440

Data dodania: piątek, 31 marca 2023, autor: nuclear.pl

29 marca 2023 roku Westinghouse Electric Company i ČEZ podpisały umowę na dostawę zestawów paliwowych do reaktorów WWER-440 w Elektrowni Jądrowej Dukovany. Westinghouse będzie dostarczać paliwo od 2024 roku przez przewidywany okres 7 lat, zastępując obecnego dostawcę - rosyjski TVEL.

- Naszym celem jest nie tylko bezpieczeństwo naszych elektrowni jądrowych, ale także bezpieczeństwo energetyczne całej Republiki Czeskiej. Dlatego kontrakt z Westinghouse jest bardzo ważny. Dzięki poszerzeniu grona potencjalnych dostawców wzmacniamy naszą niezależność energetyczną i pewność dalszej eksploatacji naszych źródeł – powiedział Bohdan Zronek, członek zarządu ČEZ i dyrektor Pionu Energetyki Jądrowej.

- Jesteśmy wdzięczni za okazane przez Grupę ČEZ zaufanie i pozostajemy w pełni zaangażowani we wspieranie jej polityki dywersyfikacji dostaw – powiedział Tarik Choho, prezes Westinghouse Nuclear Fuel. - Westinghouse dostarcza prawdziwą alternatywę ze sprawdzoną konstrukcją paliwa dla reaktorów WWER i z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie naszej długoterminowej współpracy z ČEZ - dodał.

Westinghouse ma wieloletnie doświadczenie w dostawie paliwa do reaktorów WWER radzieckiej konstrukcji. W latach 2002-2007 dostarczono prawie 750 zestawów paliwowych do reaktorów WWER-440 w Elektrowni Jądrowej Loviisa w Finlandii. Amerykańskie paliwo było też już dostarczane do czeskiego Temelina oraz do ukraińskich bloków WWER-1000.

We wrześniu 2020 roku podpisano umowę między Energoatom a Westinghouse na dostawę paliwa jądrowego dla reaktorów WWER-440 w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej. W kwietniu 2022 roku ČEZ podpisał z Westinghouse nową umowę na dostawcę zestawów paliwowych WWER-1000 do Elektrowni Jądrowej Temelín. Westinghouse będzie dostarczał również paliwo do Elektrowni Jądrowej Kozłoduj (bloki WWER-1000) i ponownie do Loviisy.

fot. Westinghouse Nuclear


Podziel się z innymi


Komentarze