Serwis informacyjny

Fortum i Rolls-Royce SMR zbadają możliwości budowy SMR w Finlandii i Szwecji

Data dodania: środa, 22 marca 2023, autor: nuclear.pl

Rolls-Royce SMR oraz Fortum podpisały porozumienie o współpracy w celu zbadania możliwości wdrożenia reaktorów SMR w Finlandii i Szwecji. Podpisana umowa jest częścią prowadzonego przez Fortum studium wykonalności, w ramach którego badane są wstępne warunki do budowy nowych elektrowni jądrowych w Finlandii i Szwecji.

- Rolls-Royce SMR ma zaszczyt współpracować z Fortum, jako jednym z najbardziej szanowanych operatorów jądrowych w krajach nordyckich, i widzimy ogromne korzyści we współpracy między naszymi dwiema organizacjami - powiedział Alan Woods, dyrektor ds. strategii i rozwoju biznesu w Rolls-Royce SMR

- Znaczenie bezpieczeństwa energetycznego dramatycznie wzrosło i postrzegamy nasze unikalne podejście do nowych bloków jądrowych - koncentrując się na zdolności do dostarczania i efektywności kosztowej - jako najlepsze rozwiązanie w zakresie dostarczania energii niskoemisyjnej dla przyszłych pokoleń. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Fortum podczas ich studium wykonalności - dodał.

- Fortum z przyjemnością rozpoczyna współpracę z Rolls-Royce SMR, który jest jednym z prekursorów w branży małych reaktorów modułowych - powiedział Laurent Leveugle, szef studium wykonalności Newbuild Fortum.

- Jesteśmy szczególnie zainteresowani dowiedzeniem się więcej o modelu dostawy Rolls-Royce SMR, biorąc pod uwagę historyczne doświadczenie przemysłowe Rolls-Royce'a. - dodał, wyjaśniając że ewentualna decyzja inwestycyjna zostanie podjęta na późniejszym etapie.

Rolls-Royce SMR to reaktor wodny ciśnieniowy o mocy elektrycznej około 470 MW. Podejście firmy zakłada przeprowadzenie 90% prac budowlanych w warunkach fabrycznych, znacznie skracając czas i ryzyka projektowe. Układ instalacji ma być klasyczny, z czterema zewnętrznymi wytwornicami pary, ale konstrukcja ma uwzględniać w maksymalnym stopniu wykorzystanie prefabrykowanych modułów.

Na zdjęciu przedstawiciele Fortum i Rolls-Royce SMR, fot. Fortum


Podziel się z innymi


Komentarze