Serwis informacyjny
EDF Energy wydłuzy eksploatację bloków AGR w EJ Heysham-A i Hartlepool
Data dodania: poniedziałek, 13 marca 2023, autor: nuclear.pl
EDF Energy, brytyjski oddział francuskiego koncernu energetycznego EDF poinformował, iż zamierza eksploatować bloki AGR w Elektrowniach Jądrowych Heysham-A i Hartlepool przez 2 lata dłużej niż to dotychczas planowano.
Pierwotnie miały one zakończyć pracę w 2024 roku, i tak stanowi zezwolenie które uzyskały w roku 2014. Decyzja operatora ma związek z kryzysem energetycznym wywołanym przez inwazję Rosji na Ukrainę.
Wsomniane bloki są brytyjskiego typu AGR i są to unikalne dla tego kraju konstrukcje chłodzone gazowym dwutlenkiem węgla. Pierwotnie resurs bloków AGR wyliczano na 25 lat, po drobiazgowych badaniach był on stopniowo przedłużany i wynosi obecnie 40 lat.
W przeciwieństwie do bloków chłodzonych i moderowanych wodą, w których reaktor jest zamknięty w stalowym zbiorniku ciśnieniowym (RPV), nie jest możliwe dalsze wydłużanie czasu ich pracy do 60, a nawet 80 i więcej lat. Powodem jest dużo mniej odporna na wpływ neutronów konstrukcja osłony reaktora wykonana z betonu.
Bloki nr 1 w elektrowniach jądrowych Heysham A w Lancashire i Hartlepool w Teesside obchodzą w tym roku 40-lecie eksploatacji. W 2009 roku, kiedy EDF przejęło brytyjski park jądrowy, ich eksploatacja miała zakończyć się w 2014 roku EDF zainwestował znaczne środki, aby wydłużyć ich eksploatację do 2024 roku. Teraz data ta została przesunięta o kolejne 2 lata, do marca 2026 roku.
Decyzja została podjęta po rygorystycznej analizie przez EDF technicznych i handlowych argumentów przemawiających za przedłużeniem żywotności. W szczególności pewność zwiększyły przeprowadzone w 2022 roku pozytywne kontrole rdzeni reaktorów grafitowych.
- Dostarczanie bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej, niezależnie od pogody, nigdy nie było ważniejsze niż teraz. Nasze ciągłe inwestycje i staranne zarządzanie brytyjskim parkiem jądrowym od 2009 roku umożliwiły nam podjęcie decyzji i pomagają wspierać bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii w tym trudnym czasie - powiedział Matt Sykes, dyrektor zarządzający EDF Generation.
- Oprócz pomocy Wielkiej Brytanii w ograniczeniu zużycia importowanego gazu, jest to również wspaniała wiadomość dla 2000 wykwalifikowanych osób, których miejsca pracy zostaną utrzymane. Pomoże to zachować cenne umiejętności techniczne i operacyjne, które będą miały kluczowe znaczenie, gdy Wielka Brytania będzie ponownie odbudowywać swój potencjał jądrowy - dodał.
Dodatkowe 29 TWh energii elektrycznej, które te bloki będą mogły wytworzyć w ciągu 2 lat, pomogą w uniknięciu spalenia 6 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego i emisji 10 milionów ton dwutlenku węgla, co odpowiada usunięciu 5 milionów samochodów z brytyjskich dróg na rok.
Pierwotnie w 2024 roku miała już działać elektrownia Hinkley Point C, jednak długotrwałe procedury przygotowawcze, negocjacje i później, już w fazie budowy, pandemia Covid-19 przesunęła ten termin na rok 2027.
Na zdjęciu Elektrownia Jądrowa Hartlepool, fot. Geni / Wikipedia (CC BY-SA 4.0)