Serwis informacyjny

Kolejne konsultacje ws. budowy elektrowni jądrowej zakończone pomyślnie

Data dodania: piątek, 10 marca 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pomyślnie zakończono konsultacje transgraniczne z Estonią w sprawie budowy polskiej elektrowni jądrowej, realizowanej w ramach PPEJ.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

Ministerstwo Środowiska Estonii zdecydowało, że po otrzymaniu od Polski wyczerpujących wyjaśnień, kraj ten nie ma uwag do procesu budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej planowanej do budowy w województwie pomorskim.

8 grudnia 2022 roku estońskie Ministerstwo Środowiska przekazało Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska stanowisko w sprawie transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe.

Stanowisko uwzględniało także pytania Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Kultury Estonii, które dotyczyły potencjalnego oddziaływania na rybołówstwo w obszarze Morza Bałtyckiego oraz wpływu przedsięwzięcia na krajobraz i gospodarkę leśną.

Do wszystkich kwestii Polska odniosła się w sposób szczegółowy. Odpowiedzi przekazane za pośrednictwem GDOŚ przygotował inwestor – Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o. o.

W osobnym stanowisku przedstawionym przez Estońską Radę Ochrony Środowiska wskazano, iż w ocenie Rady budowa i eksploatacja elektrowni jądrowej nie będzie znacząco negatywnie wpływać na środowisko Estonii, także w przypadku wystąpienia potencjalnej awarii.

W piśmie z 6 marca br. Ministerstwo Środowiska Estonii, w odpowiedzi na wyjaśnienia Polski, stwierdziło, że organy państwowe tego kraju uznają wyjaśnienia za wystarczające i nie mają więcej uwag.

Wcześniej przeprowadzono konsultacje transgraniczne z Łotwą, które zakończyły się podpisaniem protokołu bez rozbieżności. Łotwa, podobnie jak Estonia, po przyjęciu wyjaśnień strony polskiej nie zgłosiła uwag, ani zastrzeżeń.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska postępowanie transgraniczne prowadzi zgodnie z Konwencją w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (tzw. Konwencji z Espoo). Dotyczy ono przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

Organem wydającym decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Podziel się z innymi


Komentarze